— Blog
Życie bez bólu cz.12
Medycyna – w tym fizjoterapia – nieustannie się rozwija, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie, dzięki którym stosowane terapie mogą być jeszcze bardziej skuteczne. Prawdziwą rewolucją jest sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (machine learning). Można wykorzystać je nie tylko w procesie diagnozowania, ale także w leczeniu i profilaktyce. Sprawdź, jak sztuczna inteligencja może pomóc osobom zmagającym się z bólem kręgosłupa.
Zdrowy kręgosłup u fryzjerów, kosmetyczek, manikiurzystek
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, to powszechny problem w całej populacji. Jednak szczególnie rozpowszechnione są one wśród osób wykonujących zawody wymagające intensywnej pracy fizycznej, jak budownictwo, produkcja, czy usługi – fryzjerzy, kosmetyczki i manikiurzystki. Codziennie pozostają oni przez długi czas w jednej pozycji oraz wykonują ruchy powtarzające się i obciążające mięśnie i stawy.
Więcej... Zdrowy kręgosłup u fryzjerów, kosmetyczek, manikiurzystek
Życie bez bólu cz.11
Masaż i terapia manualna, to podstawowe narzędzia pracy fizjoterapeuty. Te interwencje terapeutyczne charakteryzują się wysoką skutecznością u Pacjentów zmagających się z bólem kręgosłupa. Terapia manualna jest bezpieczna, tolerowana przez Pacjentów, przynosi oczekiwane efekty doraźne i przyczynia się do zmniejszenia niepełnosprawności.
Życie bez bólu cz.10
Ciąża jest stanem fizjologicznym dla kobiety. W jej trakcie w organizmie zachodzą liczne zmiany – nie tylko hormonalne, ale także anatomiczne i czynnościowe. Mogą być one przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest ból pleców.
Życie bez bólu cz.9
Siedzący tryb życia jest jedną z najważniejszych przyczyn różnego rodzaju zaburzeń i pogorszenia stanu zdrowia. Tymczasem stale zwiększa się liczba osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej – co w wielu przypadkach było wymuszone sytuacją epidemiologiczną i koniecznością przejścia na pracę zdalną. Często zgłaszaną dolegliwością wśród takich pracowników jest ból pleców.
Życie bez bólu cz.8
Ból krzyża jest częstym objawem. Występuje u osób w różnym wieku i różnym statusie społeczno-ekonomicznym. Jest to jedna z głównych przyczyn pogorszenia jakości życia i utraty sprawności. Dolegliwości przybierają różne nasilenie – od łagodnego do ciężkiego. Ulgę mogą przynieść odpowiednio dopasowane metody fizjoterapeutyczne.
Życie bez bólu cz.7
Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest problemem powszechnie występującym w społeczeństwie. Dolegliwości są przyczyną znacznego pogorszenia się jakości życia, ograniczenia sprawności fizycznej i niezdolności do pracy. W artykule omawiamy, jak fizjoterapeuta może pomóc w terapii bólu kręgosłupa lędźwiowego.
Życie bez bólu cz.6
Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – podobnie, jak ból w innych częściach pleców – może prowadzić do pogorszenia jakości życia, utrudniać codzienną aktywność, a tym samym prowadzić do niepełnosprawności. Dlatego pojawienie się dolegliwości bólowych nigdy nie powinno być bagatelizowane.
Życie bez bólu cz.5
W swojej praktyce fizjoterapeuci często spotykają się z bólem szyjnego odcinka kręgosłupa. Zmagają się z nim osoby w każdym wieku. Ustalenie przyczyny i dopasowanie odpowiedniej terapii jest kluczowe, aby skutecznie pomóc Pacjentowi. W artykule omawiamy, jak wygląda fizjoterapia w dolegliwościach bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa.
Odkręgosłupowe bóle głowy i szyi
W praktyce fizjoterapeutycznej bardzo często nasi Pacjenci zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi głowy. Przyczyny epizodów bólowych możemy podzielić na pierwotne i wtórne.
Życie bez bólu cz.4
Terapia bólu kręgosłupa zawsze powinna być indywidualnie dopasowana do konkretnego Pacjenta. Metod skutecznej terapii jest wiele. Często łączy się je ze sobą, aby otrzymać najbardziej optymalne efekty. W artykule omawiamy, jakie sposoby leczenia bólu pleców, fizjoterapeuta wykorzystuje w swojej codziennej pracy.
Życie bez bólu cz.3
Ból pleców – zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym – to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. W przypadku Pacjentów dolegliwości przyczyniają się do pogorszenia jakości życia i utraty sprawności.
Życie bez bólu cz.2
Przyczyny bólu pleców są bardzo zróżnicowane. Zależą od wieku, rodzajów podejmowanych aktywności, trybu i stylu życia, predyspozycji genetycznych oraz ogólnego stanu zdrowia Pacjentów. W etiologii wyodrębnia się czynniki mechaniczne, przeciążeniowe, zapalne, zwyrodnieniowe, onkologiczne i zakaźne. W artykule wyjaśniamy, dlaczego boli kręgosłup.
Życie bez bólu cz.1
„Ból jest to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne związane z istniejącym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki lub opisywane jako to uszkodzenie”.
Ból może mieć różny charakter i natężenie. Jednak nie jest możliwe jego obiektywne sklasyfikowanie lub ocena. Dlatego przyjmuje się, że bólem jest wszystko, co pacjent tak nazywa. Często jest opisywany jako kłucie, pieczenie, gniecenie, ściskanie. Może być obecny przez cały czas, pojawiać się tylko w określonych sytuacjach, być stały, napadowy lub narastający.
Fizjoterapeuta kim jest? (cz.6)
Osoby uprawiające sport to charakterystyczna grupa Pacjentów, ze względu na notoryczne obciążanie tych samych struktur poprzez powtarzalność specyficznych dla danej dyscypliny sekwencji ruchowej. Wysoki poziom zawodnika, świadczy o większej powtarzalności ruchu, odpowiedniej koncentracji oraz precyzji, która w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo przeciążania określonych struktur. Wykorzystanie odpowiednich środków medyczno – biologicznych zapewnia osiąganie lepszych wyników sportowych bez […]
Fizjoterapeuta kim jest? (cz.5)
Osoby uprawiające sport to charakterystyczna grupa Pacjentów, ze względu na notoryczne obciążanie tych samych struktur poprzez powtarzalność specyficznych dla danej dyscypliny sekwencji ruchowej. Wysoki poziom zawodnika, świadczy o większej powtarzalności ruchu, odpowiedniej koncentracji oraz precyzji, która w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo przeciążania określonych struktur. Wykorzystanie odpowiednich środków medyczno – biologicznych zapewnia osiąganie lepszych wyników sportowych bez […]
Fizjoterapeuta kim jest? (cz.4)
Diagnostyka jest elementem medycyny, która zajmuje się rozpoznaniem jednostki chorobowej na podstawie objawów zgłaszanych przez Pacjenta. Składa się z badania podmiotowego (wywiadu), badania przedmiotowego – obejmującego oględziny danej struktury, testów diagnostycznych i palpacji tkanki oraz badań dodatkowych w postaci zdjęć RTG, TK, MRI czy USG. Podstawą odpowiedniego leczenia jest umiejętność interpretacji wyników powyższych badań. Fizjoterapeuta […]
Wyciąg do trakcji kręgosłupa
Urządzenie do trakcji kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego ma na celu rozciągnięcie dolnego odcinka za pomocą siły pneumatycznej. Powoduje to rozszerzenie przestrzeni międzykręgowej, odżywienie krążka międzykręgowego, zmniejszenie hipertonii i ucisku na korzenie nerwowe kręgosłupa, co pozwala na przywrócenie przewodnictwa nerwowego a także niweluje objawy związane z uciskiem struktur przykręgosłupowych. Wyciąg stosowany jest w procesie terapeutycznym schorzeń i dysfunkcji […]
Stabilizacja tułowia
Stabilizacja tułowia, to kontrola mięśniowa, która jak sama nazwa wskazuje, jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej stabilizacji naszego tułowia a więc i naszego kręgosłupa. Centrum naszego ciała znajduje się w przestrzeni, która od przodu ograniczona jest mięśniami brzucha, od tyłu mięśniami przykręgosłupowymi i pośladkowymi, od góry przeponą, od boku mięśniami ud a od dołu mięśniami dna […]
AKTYWNY KRĘGOSŁUP – kampania edukacyjna
Informujemy, że w terminie 29.04.2021-27.05.2021 roku odbywa się kampania edukacyjna online AKTYWNY KRĘGOSŁUP, organizowana przez Fundację Zdrowie Jest Najważniejsze. FZJN powstała w styczniu 2014 r. Celem jej jest zwiększenie dostępu do informacji i usług medycznych, w tym fizjoterapii i rehabilitacji dla jak największej liczby osób potrzebujących pomocy, gdyż w wielu przypadkach wczesna interwencja lekarska lub […]
Fizjoterapeuta – kim jest? (cz.3)
Fizjoprofilaktyka jest terminem, które oficjalnie funkcjonuje w obszarze polskiej kultury zdrowotnej od dnia uprawomocnienia się Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Zapisano w niej, że zawód fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, wśród których wskazano działalność fizjoprofilaktyczną. Jej zadaniem jest popularyzowanie prozdrowotnych zachowań, kształtowanie oraz podtrzymywanie sprawności i wydolności ludzi w różnym wieku. Celem nadrzędnym jest zapobieganie […]
Fizjoterapeuta – kim jest ? (cz.2)
Jak już wspomniałem w poprzedniej części artykułu fizjoterapia stanowi integralną część nauk medycznych, a fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym. W Polsce każdy aktywny zawodowo fizjoterapeuta przynależy do samorządu zawodowego, którego jednostką organizacyjną jest Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Organizacją zrzeszającą fizjoterapeutów z całego świata jest Światowa Konfederacja Fizjoterapii (World Confederation for Physical Therapy), zarejestrowana jako organizacja charytatywna […]
Fizjoterapeuta – kim jest? (cz.1)
Fizjoterapeuta zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Ustawa określa: zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty, możliwości uzyskania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i podyplomowego odpowiedzialność zawodową Na mocy ustawy powołana została Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF), która zrzesza oraz nadzoruje Fizjoterapeutów w Polsce nad należytym wykonywaniem obowiązków. Powołana przez […]
Drenaż limfatyczny
Obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych są bardzo częstym problemem, który spotyka Pacjentów. Mogą one występować z różnych powodów. Dzielimy je na pierwotne lub wtórne. Obrzęk pierwotny jest związany z wrodzonymi nieprawidłowościami układu limfatycznego. Może się pojawić na różnych etapach naszego życia – od momentu narodzin po zaawansowany wiek. Obrzęk limfatyczny pierwotny jest przewlekłym problemem, którego nie […]
Jak zadbać o postawę i kręgosłup dziecka ?
Długotrwałe siedzenie przy biurku może powodować napięcia mięśni pleców oraz szyi i z czasem prowadzić do dolegliwości bólowych kręgosłupa. Warto tego uniknąć, zwłaszcza w okresie kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa i zapewnić dzieciom przebywającym w domu, które obecnie większość czasu spędzają przed komputerem, wygodne oraz ergonomiczne miejsce. W ten sposób zadbamy o ich prawidłową postawę […]
Zespół bolesnego barku – 2/2
Jak w każdym przypadku, lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tej części artykułu przedstawię Wam, co robić, żeby zmniejszyć ryzyko powstania zespołu bolesnego barku, a jeśli będzie konieczne leczenie, spróbuję nakierować Was na to, jakie techniki i jakie zabiegi warto stosować ze względu na ich potwierdzone działanie, wspomagające w procesie leczenia dolegliwości związanych ZBB. Profilaktyka Ważne […]
Zespół bolesnego barku- 1/2
MTBB (Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu) zdefiniowało ból jako: „nieprzyjemne wrażenie czuciowe i emocjonalne, połączone z rzeczywistym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia”. Kierując się tą definicją musimy zwrócić uwagę, że ból może mieć podłoże fizyczne, jak i psychologiczne. Nie jest inaczej w przypadku zespołu bolesnego barku, gdyż mimo rozwiązania wszystkich problemów […]
Czym jest terapia manualna ?
Pacjenci często pytają czym jest terapia manualna i na czym ona polega? Dlatego dzisiejszy artykuł dotyczy właśnie tej tematyki. Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych zajmująca się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu, a głównie kręgosłupa. Stosowana jest w ortopedii, neurologii i reumatologii. Uważa się ją za najefektywniejszą formę rehabilitacji, gdyż wpływa na […]
Kciuk telefonisty
Jest to jednostka chorobowa, która istniała już długo przed erą telefonów, ale dotykała osób starszych, pracujących fizycznie lub używających kciuka do precyzyjnych ruchów manualnych. Z faktu powstania smartfonów i dużego zaangażowania kciuka do ich obsługi, możemy uznać kciuk telefonisty za chorobę cywilizacyjną. Osoby korzystające ze smartfonów wykonują większość czynności kciukami, m.in. do pisania, czy przewijania […]
Kolano Kinomana
Staw rzepkowo-udowy znajduje się pomiędzy rzepką a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Kolano kinomana w teorii dotyczy zapalenia stawu rzepkowo-udowego ale czy faktycznie dotyczy tylko tej części ciała ? Otóż nie! Na staw kolanowy, w tym staw rzepkowo-udowy ma wpływ bardzo wiele czynników. Ustawienie, zakres ruchu, stabilność a co za tym idzie również funkcjonowanie […]
Nordic Walking
Coraz bardziej popularny w ostatnim czasie Nordic Walking może być szeroko stosowany zarówno u pacjentów z problemami bólowymi kręgosłupa, jak i u seniorów, a nawet, jako alternatywa treningów wytrzymałościowych. Zalety Nordic Walking wpływa korzystnie na zwiększenie samodzielności w wykonywaniu czynności dnia codziennego, a tym samym podnosi jakość życia osób starszych wzmacnia układ sercowo-naczyniowy zwiększa saturację […]
Kolano posadzkarza
Pod „kolanem posadzkarza” kryje się zapalenie kaletek maziowych przedrzepkowych lub podrzepkowych i jest głównie spowodowane długim przebywaniem w pozycji klęczącej szczególnie na twardym podłożu. Najbardziej narażone są osoby duchowne, gospodynie domowe, które w przeciwieństwie do posadzkarzy nie noszą ochraniaczy. Zapalenia kaletek maziowych mogą też być następstwem niedoleczonych kontuzji, chorób reumatycznych, dny moczanowej lub zakażeń bakteryjnych. […]
Kciuk narciarza
Jest to uraz stawu śródręczno-paliczkowego kciuka w wyniku naderwania lub zerwania odłokciowego więzadła pobocznego u podstawy tego palca. Powstaje przy mocnym wykoślawieniu kciuka, czyli odgięciu kciuka od reszty dłoni. Najczęściej przydarza się narciarzom, jeśli używają pasków od kijków, które nie uwalniają kciuka podczas upadku. Fakt, że jednostka chorobowa kojarzona jest z narciarstwem nie wyklucza tego, […]
Problem nietrzymania moczu
Terminem ‘nietrzymania moczu” określa się stan niekontrolowanego wyciekania moczu, powodujący trudności zarówno w utrzymaniu higieny, jak i w funkcjonowaniu społecznym jednostki. Szacuje się że w Polsce cierpi na to schorzenie co najmniej 3 miliony kobiet. Wśród głównych przyczyn występowania tego schorzenia wyróżnia się przyczyny urologiczne (zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych, zakażenia układu moczowego, powiększenie gruczołu […]
Rozejście kresy białej
Jak wiadomo ciąża i poród niesie za sobą wiele zmian w ciele kobiet, w obrębie zarówno miednicy, jak i wyglądzie brzucha. Ściana brzucha w okresie ciąży poddawana jest rozciągnięciu w wyniku rosnącej macicy. Pod wpływem zmian hormonalnych powinna się wydłużyć, dopasować się do objętości i ciśnienia. Mięśnie i ich połączenia powięziowe są narażone w dużym […]
Zalecenia po masażu
Bezpośrednio po zabiegu masażu kręgosłupa zalecamy usztywnienie w postaci bandaży elastycznych lub pasa lędźwiowo – krzyżowego miękkiego lub półsztywnego przez okres 3- 4 dni. Bardzo ważne jest zakładanie stabilizacji w sytuacjach, które mogą narazić nasz kręgosłup na silne przeciążenia tj. dźwiganie, schylanie się, długotrwała pozycja siedząca itd. Aby złagodzić przewlekły ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego […]
PIR – poizometryczna relaksacja mięśni
Poizometryczna relaksacja mięśni jest rozciąganiem tkanek miękkich. Może być wykonywana samodzielnie lub we współpracy z terapeutą. Do wykonania tego typu rozciągania, które jest niezwykle skuteczne, jest potrzebna nauka i możliwość wykonania skurczu izometrycznego. Skurcz izometryczny – wzrost napięcia bez zmiany długości mięśnia, przykładem takiego ćwiczenia, w którym występuje skurcz izometryczny jest „plank”, potocznie zwany deską […]
Hipermobilność. Wada czy zaleta ?
Hipermobilność, czyli inaczej wiotkość stawowa lub nadruchomość stawów. Każdy staw człowieka ma określony zakres ruchu. Gdy ruch w stawie przekracza normę,możemy przyjąć, że występuje w nim hipermobilność. Hipermobilne stawy będą cechowały się tym, że jesteśmy w stanie zrobić poszczególne nienaturalne ruchy bez przygotowania, rozgrzewki. Osoby z hipermobilnością potrafią, np. wykonać szpagat bez przygotowania, spleść dłonie […]
Hallux – czym jest i jak sobie z nim radzić
Każdy wie jak wygląda hallux. Jest to nieestetyczna deformacja stopy, która charakteryzuje się wystającą kostką w okolicy dużego palca stopy. Przyjmuje się, że hallux jest deformacją wynikającą z nieprawidłowego obciążenia stopy. Na stopie znajdują się trzy główne punkty podparcia; jeden zlokalizowany jest pod piętą, drugi pod V kością śródstopia, trzeci pod I kością śródstopia, czyli […]
Jazda rowerowa – można czy nie?
Wiele osób borykających się z problemami bólowymi kręgosłupa zadaje pytanie dotyczące jazdy rowerowej. Czy wycieczki rowerowe wpływają korzystnie na kondycję naszego kręgosłupa, czy jest wręcz odwrotnie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Ludzie cierpiący na schorzenia kręgosłupa bardzo często dostają zakaz jeżdżenia na rowerze. Tłumaczy się to faktem, że pozycja jazdy powoduje mocne pochylenie i […]
Jak prawidłowo siedzieć odrabiając lekcje ?
Początek roku szkolnego to czas, w którym warto się zastanowić nad tym, czy pokój ucznia jest dostosowany do jego potrzeb i ergonomii pracy. Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, niestety nie zawsze siedzą w wygodnych ławkach. Warto zapewnić im w domu wygodne i ergonomiczne miejsce do odrabiania lekcji i zadbać w ten sposób o ich […]
URLOP – UWAŻAJ NA KRĘGOSŁUP!
Sezon urlopowy w pełni, czas relaksu i wypoczynku i perspektywa wylegiwania sie na słońcu przez najbliższy tydzień. Jednak zanim znajdziemy się na wymarzonej plaży, trzeba się przygotować do wyjazdu. Bardzo często zdarza się, że właśnie podczas tych przygotowań zaczyna boleć nas kręgosłup. Co zatem robić, żeby nie zacząć urlopu z dokuczliwym bólem pleców? Ostrożnie z […]
Dolegliwości biurowe
Praca biurowa wymusza przyjmowanie pozycji siedzącej przez wiele godzin w ciągu dnia. Wiele osób ma nieprzystosowane stanowisko pracy do potrzeb kręgosłupa i stawów. Generuje to bardzo dużo niepotrzebnych obciążeń i może prowadzić do przykrych dolegliwości. Na co jesteśmy narażenie siedząc za biurkiem? 1. Ból karku – przy biurku często przyjmujemy pozycję zgarbioną, kiedy barki i […]
Jak uniknąć operacji kręgosłupa ?
Osoby borykające się z problemami bólowymi kręgosłupa często zastanawiają się, czy można uniknąć w przyszłości operacji? I jak to zrobić? Choroby kręgosłupa mają to do siebie, że są postępujące. Jeśli nie poddamy się odpowiedniej rehabilitacji i nie będziemy stosować się do zaleceń profilaktyki, nie zatrzymamy procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Co zatem robić? Stosuj […]
Skutki spania na fotelu i sofie
Każdemu z nas zdarzyło się zasnąć w salonie na kanapie w trakcie oglądania filmu, czy przysnąć w fotelu w poobiedniej przerwie. Wydaje się to zupełnie naturalne, relaksujące, jednak dla naszego kręgosłupa nie jest to żaden odpoczynek. Najczęściej taka drzemka kończy się sztywnością karku, bólem szyi, czy bólem pleców. Dlaczego nasz kręgosłup nie lubi […]
Kiedy kręgosłup przestanie boleć?
Wiele osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa zadaje to pytanie zarówno sobie, jak i specjalistom do których zwracają się po pomoc. KIEDY WRESZCIE PRZESTANIE BOLEĆ MNIE KRĘGOSŁUP ?! Prawda jest tak, że leczenie kręgosłupa jest procesem, który musi trwać przez pewien czas. Długość zależy od zaawansowania i rodzaju schorzenia z jakim się zmagamy oraz […]
Dolegliwość zwana łokciem golfisty
Jest to schorzenie łokcia zlokalizowane po stronie przyśrodkowej stawu. Objawy są spowodowane stanem zapalnym nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, a strukturami objętymi stanem chorobowym są ścięgna mięśni zginających staw nadgarstkowy. Grupa ryzyka Na to schorzenie cierpią głównie sportowcy, nie tylko gracze golfa, ale również wioślarze, osoby uprawiające łucznictwo, wioślarstwo wodne, squasha oraz badmintona. Są to sporty, […]
Przedświąteczne przygotowania! Uwaga na kręgosłup!
Okres przedświąteczny, to bardzo szczególny czas, który jest niezwykle ważny dla większości z nas, gdyż oprócz świątecznego nastroju musimy się także zmierzyć z przygotowaniem mieszkania na przyjęcie rodziny, czy znajomych. Co się z tym wiąże? Oczywiście sprzątanie i gotowanie! Kręgosłup boli po nadmiernym obciążeniu go oraz po przyjmowaniu niekorzystnych pozycji. Pamiętajmy, że generalne porządki są […]
Więcej... Przedświąteczne przygotowania! Uwaga na kręgosłup!
Urazy ścięgna Achillesa w sporcie
Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie. Odgrywa bardzo duże znaczenie w procesie chodzenia, biegania i skakania. Na jego budowę składa się mięsień trójgłowy łydki, czyli mięsień brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty. PRZYCZYNY USZKODZENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA Jak to zazwyczaj w sporcie bywa, główną przyczyną urazów ścięgna jest zdecydowane przeciążenie tej struktury. Nadmierny […]
Łokieć tenisisty – schorzenie nie tylko u tenisistów
Czy „łokieć tenisisty”, zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest schorzeniem dotykającym jedynie miłośników gry w tenisa? Otóż nie. Paradoksalnie częściej diagnozuje się je u pracowników biurowych, informatyków, mechaników oraz chirurgów ortopedów. Chodzi tu o specyficzne ułożenie nadgarstka w zgięciu grzbietowym (do góry), czy wykonywanie ruchów typu „wkręcanie” z silnym zaciskaniem pięści. Odczuwane dolegliwości […]
Więcej... Łokieć tenisisty – schorzenie nie tylko u tenisistów
„Wdowi garb”, czyli dysfunkcja postularna
Wdowi garb jest charakterystycznym zgrubieniem tkanki w dolnym odcinku szyjnym kręgosłupa, który przypomina sporą kulkę. Zgrubieniu temu towarzyszy przygarbiona pozycja ciała, pogłębiona kifoza piersiowa i znaczne wysunięcie głowy w przód. Dawniej ta wada postawy pojawiała się głównie u kobiet w wieku menopauzalnym, kiedy to, najczęściej, były one już wdowami. Stąd właśnie nazwa „wdowi garb”. Dziś […]
Zerwanie mięśnia czworogłowego uda – częsta kontuzja sportowa
Mięsień czworogłowy uda jest najbardziej masywnym mięśniem kończyny dolnej i zajmuje całą przednią część uda. Składa się z czterech aktonów, czyli części które są zakończone wspólnym ścięgnem, przechodzącym przez rzepkę i przyczepiającym się do kości piszczelowej. Mięsień zgina kończynę dolną w stawie biodrowym oraz prostuje ją w stawie kolanowym. Mechanizm urazu Aby doszło do uszkodzenia […]
Więcej... Zerwanie mięśnia czworogłowego uda – częsta kontuzja sportowa
(nie)bezpieczne zabawy z dziećmi
Wakacje są czasem lenistwa i odpoczynku, ale na ogół dotyczy to dorosłych, nie dzieci. Nasze pociechy wykazują w tym czasie znaczącą nadaktywność, zwłaszcza ruchową. Mamy dla Was kilka pomysłów, w jaki sposób wykorzystać ich niemal niewyczerpalne zapasy energii, z korzyścią dla ich układu ruchu: Chodzenie na bosaka Jest to czynność uwielbiana przez dzieci. Mało osób […]
4 pozycje łagodzące ból kręgosłupa
Ból i dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa jest bardzo częstym problemem dotykającym całą naszą populację. Dlatego w tym artykule skupimy się na prostych pozycjach ułożeniowych, które złagodzą ból w tej części kręgosłupa. Na pojawienie się bólu w odcinku lędźwiowym może mieć wpływ mnóstwo czynników, m.in.: • siedzący tryb życia/pracy • brak aktywności fizycznej • ciężka […]
Ostroga piętowa
Co to jest i skąd się bierze? Ostroga piętowa opisywana jest przez lekarzy jako „narośl kostna”, „dziób kostny” wyrastający na pięcie i powodujący dolegliwości bólowe. W znacznym stopniu utrudnia to chodzenie, ogranicza aktywność fizyczną, a stosowanie miękkiej wkładki żelowej nie rozwiązuje przecież problemu. Ostroga piętowa nie jest zmianą, która pojawia się znikąd. Dużą rolę w […]
Kręgosłup a pływanie
Napisanie tego artykułu było dla mnie nie lada wyzwaniem. Po przeczytaniu wielu publikacji dotyczących zagadnienia natknęłam się na skrajne opinie różniące się od siebie w tak dużym stopniu, że wyciągnięcie wniosków było niezwykle trudne. Na pewno korzystne dla całego naszego organizmu jest samo działanie czynników mechanicznych wody. Przebywanie w basenie w pozycji pionowej odciąża cały […]
Dlaczego w ogóle boli nas kręgosłup?
Każdy wie, że kręgosłup może boleć. Wielu z Nas odczuło to na własnej skórze, ale co tak naprawdę jest przyczyną dolegliwości bólowych? Zazwyczaj ból kręgosłupa pojawia się po silnym przeciążeniu, np.: dźwignięciu czy szarpnięciu. Wielu ludziom wydaje się, że jest to bezpośrednia przyczyna dolegliwości. Prawda jest jednak nieco inna. Oto kilka przyczyn dolegliwości bólowych: 1. […]
Wpływ poduszki ortopedycznej na kręgosłup szyjny
Wielu naszych pacjentów zadaje pytanie: „Czy zmiana zwykłej poduszki na ortopedyczną naprawdę pomaga w pozbyciu się dolegliwości bólowych kręgosłupa?” Chcąc pomóc naszym klientom postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Poduszka ortopedyczna jest produktem działającym w bardzo prosty sposób: odpowiednio podpiera głowę i szyję, odciążając kręgosłup i rozluźniając mięśnie obręczy barkowej i karku. Dzięki temu, podczas snu, […]
6 powodów, dla których warto skorzystać z masażu
Zastanawiasz się, czy skorzystać z masażu? Znajomi ciągle o tym mówią, wielu korzystało z takich zabiegów, ale Ty ciągle wahasz się, czy to zrobić? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się jakie zalety ma masaż i dlaczego jednak warto się na niego zdecydować. 1. Pomaga usunąć dolegliwości bólowe – Jeśli na co dzień odczuwasz bóle pleców, […]
Bańka Chińska a Masaż leczniczy
Gumowe bańki chińskie, nazywane również akupunkturowymi, używane są do masażu. Wprawdzie ich pochodzenie wiąże się z Dalekim Wschodem i ma swoje korzenie w pokoikach chińskich medyków, obecnie jest to rzecz używana zarówno w fizjoterapii, jak również w odnowie biologicznej. Gumowa bańka chińska wykonana jest z elastycznego tworzywa, które idealnie nadaje się do przytwierdzenia na nierównych […]
Cellulit – zmora dzisiejszych kobiet
Cellulit, nazywany również pomarańczową skórką, jest dobrze znany chyba każdej współczesnej kobiecie. Jest niejednokrotnie problemem spędzającym sen z powiek i wpędzającym w zły nastrój. Czym jest cellulit i jak z nim walczyć? Postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie. Cellulit jest przerostem tkanki tłuszczowej, oraz zmianami w tkance łącznej i podskórnej. Efektem tych zmian jest […]
Rwa kulszowa
Rwa kulszowa jest dolegliwością bólową, lokalizowaną w okolicy odcinka lędźwiowego, w pośladku oraz w całej kończynie dolnej. Najczęściej promieniowanie przebiega z tyłu uda, aż do kolana i dalej po zewnętrznej i wewnętrznej stronie łydki. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe dotykają również stopy, a szczególnie palucha. Bólowi towarzyszyć mogą zaburzenia czucia powierzchownego, a w niektórych przypadkach zaburzenia pracy […]
Ciąża bez bólu kręgosłupa
Bóle kręgosłupa zdarzają się niemal każdej przyszłej mamie i zazwyczaj nie są objawem niepokojącym. Powiększający się brzuch, a co za tym idzie, ciągle rosnąca waga, powodują pewne istotne zmiany w ułożeniu całego ciała. Kręgosłup lędźwiowy wygina się, ciężarna wypina brzuch, plecy robią się bardziej okrągłe, a głowa wysuwa się w przód. Dodatkowo w ciąży wydzielają […]
Wysokie obcasy – nosić czy nie ?
Niemal każda kobieta kocha wysokie obcasy. Od lat są one atrybutem kobiecości, dodają nam powabu i seksapilu. Każda z nas nosząc szpilki czuje się lepiej i atrakcyjniej. Ale co na ten temat ma do powiedzenia nasze ciało? Wokół nas krąży wiele informacji na temat negatywnych skutków noszenia wysokich obcasów. Postanowiliśmy więc zweryfikować wszystkie te informacje […]
Masaż? TAK, masaż! Czyli obalamy mity
Bardzo wiele osób ma wątpliwości, czy udać się ze swoimi problemami zdrowotnymi do gabinetu masażu. Wędrują więc od przychodni do przychodni, od lekarza do lekarza, ciągle omijając witrynę z napisem „masaż”. Dlaczego ludzie boją się masażystów? Od wielu lat krążą bowiem różne mity i bajki na ich temat. Postanowiliśmy stanąć oko w oko ze stereotypami […]
Migrena – jak sobie z nią radzić?
Migrena jest chorobą neurologiczną niewiadomego pochodzenia. Nikt do końca nie ustalił, jakie ma podłoże, z czego wynika i jak ją leczyć. Wiadomo, że znacznie częściej dotyka ona kobiet, niż mężczyzn, jest dziedziczna i przebiega w różnoraki sposób, indywidualny dla każdego chorego. Przyczyny migreny: Przyczyna pojawiania się migreny jest nieokreślona. Wiadomo natomiast, że pewne czynniki mogą […]
Śpij zdrowo i dbaj o swój kręgosłup
Sen powinien być czasem wypoczynku, odprężenia i relaksu. Śpimy po to, aby zregenerować siły i przygotować się do trudów następnego dnia. Nie możemy wiec dopuścić do sytuacji, w której rano budzimy się zmęczeni i z obolałym kręgosłupem. Jak zapobiegać takim bolesnym porankom? Mamy dla Was kilka rad: 1. Materac – jest bardzo ważnym elementem, jeśli […]
Kolano skoczka?
Kolano skoczka jest schorzeniem dotykającym osób aktywnych fizycznie, których trening związany jest z różnego rodzaju skokami. Do sportów takich możemy zaliczyć: siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i nożną, łyżwiarstwo figurowe i wiele innych. Obejmuje ono przednią część kolana, czyli okolicę rzepki. Strukturą, która zostaje uszkodzona jest ścięgno mięśnia czworogłowego i więzadło rzepki. Objawami pojawienia się schorzenia […]
Nadgarstek informatyka
Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się na dolegliwości bólowe w obrębie nadgarstka i dłoni. Najczęściej mówi się o bólu stawu nadgarstkowego, drętwieniu i mrowieniu w palcach, czy uczuciu opuchnięcia dłoni. Objawy takie mogą świadczyć o pojawieniu się schorzenia nazywanego nadgarstkiem informatyka. Nazwa medyczna to zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie to dotyka osób, których praca wymusza […]
Chiropraktyka i osteopatia
Chiropraktyka jest formą terapii opracowaną pod koniec XX wieku, która polega na ręcznym nastawianiu kręgosłupa. Osteopatia jest w zasadzie dziedziną o podobnym zakresie działania. Obie techniki mają jednak wspólną historię. Pierwszy udokumentowany przypadek leczenia z użyciem rąk terapeuty datuje się na 400 rok przed nasza erą, a terapeutą był oczywiści Hipokrates. Leczył on dolegliwości bólowe […]
Jak się nie dać OSTEOPOROZIE ?
Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, której głównym objawem jest utrata masy kostnej. Kości stają się zrzeszotowiałe, bardzo kruche, a budową przypominają sitko. Osteoporoza obejmuje zmianami wszystkie kości ustroju, ale urazom i złamaniom najczęściej ulegają: kość udowa, najczęściej w okolicy szyjki kości udowej, kość biodrowa, ramienna oraz trzony kręgów. Przy silnym osłabieniu kośćca, do złamań czy […]
Garbienie się i jego skutki
Pod pojęciem „garbienie się” rozumiemy wadę postawy ciała nazywaną okrągłymi plecami. Jest to pogłębienie kifozy piersiowej, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa piersiowego w tył. Badanie postawy ciała w celu wyłapania ewentualnych nieprawidłowości opiera się na sprawdzeniu charakterystycznych punktów na ciele. Patrząc na sylwetkę z boku są to: pośladki i kość krzyżowa – wysunięte do tyłu brzuch […]
Kręgozmyk – (nie)trudne słowo
„Niech pociechą dla nas będzie to, iż żaden ból na świecie nie trwa wiecznie. Kończy się cierpienie, pojawia się radość i tak równoważą się nawzajem.”. (Albert Camus) W zasadzie każdy z nas, zaraz po odbiorze jakichkolwiek wyników badań, zaczyna je przeglądać i próbuje analizować. Często okazuje się jednak, że wiele z opisanych wskaźników, czy słowa […]
10 mitów dotyczących bólów kręgosłupa
„Kto określa chorobę jako nieuleczalną, nie jest lekarzem”. (Nostradamus) Przez lata powstało wiele mitów dotyczących bólów kręgosłupa. Poniżej prezentujemy 10 z nich: MIT 1: Bóle kręgosłupa są związane ze złym sposobem siedzenia. Nie, wyłącznie osoby zastygające ciągle w tej samej pozycji zaczynają odczuwać dolegliwości. MIT 2: Bóle kręgosłupa są związane z wiekiem. Nie, coraz więcej […]
DO BIEGU, GOTÓW, START….PO ZDROWIE !
„Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne, będą musieli wcześniej czy później znaleźć czas na chorobę”. (Edward Stanley) Idzie lato, a wraz z nim oczywiście sezon bikini! Słońce, plaża, opalanie, krótkie spódniczki i brązowe umięśnione męskie torsy. Wizja prześliczna i pociągająca, ale co zrobić, jeśli tu i tam pojawił się niechciany tłuszczyk? […]
Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa
Prawidłowo ukształtowany kręgosłup jest układem charakteryzującym się odpowiednim ułożeniem kręgów względem siebie. Kręgosłup dzielimy na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny/ogonowy. Wyróżniamy również tak zwane fizjologiczne, czyli prawidłowe, krzywizny poszczególnych odcinków: lordozę szyjną, kifozę piersiową , lordozę lędźwiową i kifozę krzyżową. Lordoza to wygięcie w przód, kifoza jest wygięciem w tył. Każde zaburzenie symetrii […]
10 zasad bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów
„Spiesz się powoli a unikniesz błędów”. (Sofokles) Przed podniesieniem czegokolwiek, niezbędna jest ocena wagi danego przedmiotu. Czasem trudno to ustalić i istnieje duże ryzyko „przedźwignięcia się” przy samej tylko próbie. Sprawdzenie orientacyjnej wagi można zrobić np. popychając przedmiot rękami lub nogą. Jeżeli okaże się on zbyt ciężki i mamy wątpliwości, czy sami damy radę go […]
Więcej... 10 zasad bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów
Czym jest przepuklina krążkowa ?
„Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę”. (Georg Christoph Lichtenberg) Prawie 2/3 wszystkich uszkodzeń kręgów i krążków międzykręgowych występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który jest najbardziej obciążony masą ciała. Do typowych objawów zespołu kręgosłupa lędźwiowego należą: bóle krzyża, lumbago, rwa kulszowa i przepuklina krążkowa kręgosłupa. Bóle krzyża powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych i uszkodzeń w obrębie […]
Jak używać laptopa i dbać o kręgosłup?
„Zdrowie jest jak pieniądz. Nie mamy pojęcia o jego prawdziwej wartości, dopóki go nie stracimy”. (Josh Billings) Komputer przenośny (laptop) powstał jako pomocnicze narzędzie służące człowiekowi poza stałym miejscem pracy. Obecnie jednak urządzenia te stały się nieodłącznym narzędziem pracy i bardzo często zastąpiły na biurku komputery stacjonarne. Jak każde urządzenie laptop posiada zarówno wady, jak i […]