Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

10 zasad bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów

Spiesz się powoli a unikniesz błędów”. (Sofokles)

Przed podniesieniem czegokolwiek, niezbędna jest ocena wagi danego przedmiotu. Czasem trudno to ustalić i istnieje duże ryzyko „przedźwignięcia się” przy samej tylko próbie. Sprawdzenie orientacyjnej wagi można zrobić np. popychając przedmiot rękami lub nogą. Jeżeli okaże się on zbyt ciężki i mamy wątpliwości, czy sami damy radę go podnieść, poprośmy kogoś o pomoc lub w miarę możliwości, podzielmy przedmiot na mniejsze części.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów

Nie należy podnosić rzeczy ciężkich, jeśli można je przesunąć pchając lub ciągnąc. Zdarza się nieraz, że podnosimy ciężary zupełnie niepotrzebnie, przeciążając i uszkadzając nasz kręgosłup.

Zdrowy, silny mężczyzna może na ogół podnieść ciężar, który waży tyle co on sam. Jeśli ma wprawę w dźwiganiu, może oczywiście podnieść więcej.

Kobieta nie powinna podnosić ciężarów ponad 1/3 część wagi swego ciała. Osoby młode, które jeszcze rosną, powinny przy podnoszeniu zachować jak największą ostrożność.

Zobacz także: Jak używać laptopa i dbać o kręgosłup?

Jak bezpiecznie podnosić przedmioty?

10 zasad BEZPIECZNEGO PODNOSZENIA ciężkich przedmiotów:

  1. Podejdź blisko przedmiotu.
  2. Stań w rozkroku lub postaw jedną stopę nieco na skos przed drugą, tak aby równowaga była zapewniona zarówno w kierunku bocznym, jak i w przód oraz w tył.
  3. Stań w tym kierunku, w którym masz przenosić przedmiot. Unikaj równoczesnego obracania się i podnoszenia! Jeśli chcesz się obrócić wraz z ciężarem, najpierw należy go podnieść. Obrót wykonuj stopami, a nie tułowiem.
  4. Zegnij kolana, ale nie więcej niż do kąta prostego. Jeśli zegniesz kolana bardziej, znajdziesz się niemal w przysiadzie i nie zdołasz powstać z ciężarem.
  5. Cofnij brodę. Napręż kark i pochyl tułów ku przodowi. Nie zginaj go! Istnieje różnica między pochyleniem, a zgięciem.
  6. Napręż mięśnie brzucha i pleców tak, aby część krzyżowa pozostawała wyprostowana. Musi tu nastąpić krótkotrwała statyczna praca mięśni, aby kręgosłup utrzymać w tej pozycji.
  7. Chwyć przedmiot wyprostowanymi ramionami, dzieląc ciężar równo między nimi obiema.
  8. Unieś ciężar, prostując jednocześnie kolana, biodra i kręgosłup.
  9. Trzymaj przy tym ciężar jak najbliżej ciała. Łatwiej jest podnosić, gdy ramię dźwigni jest krótsze.
  10. Przy opuszczaniu należy postępować w ten sam sposób, zawsze spokojnie, bez szarpnięć. Równie niebezpieczne jest nagłe opuszczanie przedmiotu lub wypuszczanie go z rąk.

Powyższe zasady dotyczą podnoszenia ciężarów „w pojedynkę”. Jeśli potrafimy je zapamiętać i stosować w naszej pracy zawsze, gdy to jest możliwe, to potrafimy także poradzić sobie w innych trudnych sytuacjach przy podnoszeniu.

Dlaczego tak ważna jest umiejętność prawidłowego podnoszenia?

Bo w ten sposób OSZCZĘDZAMY KRĘGOSŁUP. Bierze on udział w podnoszeniu, znajdując się w najmocniejszym ustawieniu – dobrze zrównoważony, nie skręcony i nie zgięty. Obciążenie zostaje równo rozłożone na stawy i na tarczki międzykręgowe, a ryzyko wypadnięcia jądra miażdżystego jest w tej pozycji najmniejsze. Mięśnie nóg i pośladka dzielą wysiłek z kręgosłupem.

Zobacz także: 10 mitów dotyczących bólu kręgosłupa

Źródło:

Eklundh M., Dbaj o Twój kręgosłup, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa

Wróć