Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

4 pozycje łagodzące ból kręgosłupa

Ból i dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa jest bardzo częstym problemem dotykającym całą naszą populację. Dlatego w tym artykule skupimy się na prostych pozycjach ułożeniowych, które złagodzą ból w tej części kręgosłupa.

Przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Na pojawienie się bólu w odcinku lędźwiowym może mieć wpływ mnóstwo czynników, m.in.:

  • siedzący tryb życia/pracy
  • brak aktywności fizycznej
  • ciężka praca fizyczna z nadmiernym dźwiganiem
  • wady postawy
  • stan po urazach sportowych i wypadkach komunikacyjnych

Zobacz także: Dolegliwości biurowe

Pozycje rozluźniające kręgosłup

Oprócz masażu leczniczego, który jest rewelacyjną formą terapii, jak również profilaktyki walki z bólami pleców, warto znać pozycje ułożeniowe, które pomogą zrelaksować i odciążyć nasz kręgosłup.

Poniżej kilka pozycji ułożeniowych, które rozluźnią Twój kręgosłup i przyniosą szybka ulgę obolałym plecom.

Ukłon japoński

Jest to pozycja rozciągająca cały kręgosłup i rozluźniająca mięśnie pleców. Świetna forma na szybkie rozluźnienie po całym dniu pracy. Zacznij od klęku podpartego, następnie usiądź na pięty i nie odrywając od nich pośladków, wykonaj skłon w przód w maksymalnym dla Ciebie zakresie. Ręce swobodnie oprzyj o podłogę i pozostań w tej pozycji jakiś czas, bardzo głęboko i spokojnie oddychając.

Pozycja embrionalna

Wyjątkowo rozluźniająca pozycja w leżeniu na boku, która rozciąga kręgosłup oraz mięśnie okołokręgosłupowe. Połóż się na boku, zegnij nogi w kolanach i podciągnij je maksymalnie do klatki piersiowej. Dodatkowo obejmij nogi rękoma i rozluźnij się. Ta pozycja przyniesie Ci dużą ulgę głównie w dolnym odcinku kręgosłupa.

Pozycja w leżeniu na wznak, ze zgiętymi nogami

Ta prosta pozycja odciąży nasze plecy i pozwoli na relaks i regenerację kręgosłupa. Plecy płasko przylegają do podłogi, a zgięte w kolanach nogi minimalizują obciążenie kręgosłupa. Jest to idealna pozycja relaksu po pracy, przed zaśnięciem lub zaraz po przebudzeniu.

Pozycja krzesełkowa

Pozycja ta jest niezastąpiona w momencie, gdy pojawiają się silne dolegliwości bólowe. Uniesienie nóg pod kątem 90 stopni odciąża kręgosłup i minimalizuje ucisk na dyski lub korzenie nerwowe. W silnych dolegliwościach bólowych daje ulgę i pozwala doczekać do wizyty u fizjoterapeuty. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i połóż je na podwyższeniu, tak aby opierały się całymi łydkami. Możesz wykorzystać do tego piłkę rehabilitacyjną, poduszki lub krzesło.

Piłki rehabilitacyjne oraz masujące dostępne w naszym gabinecie ul. Łukowska 1, tel: 797 388 855

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć