Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

DO BIEGU, GOTÓW, START….PO ZDROWIE !

„Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne, będą musieli wcześniej czy później znaleźć czas na chorobę”. (Edward Stanley)

Idzie lato, a wraz z nim oczywiście sezon bikini! Słońce, plaża, opalanie, krótkie spódniczki i brązowe umięśnione męskie torsy. Wizja prześliczna i pociągająca, ale co zrobić, jeśli tu i tam pojawił się niechciany tłuszczyk? Właśnie ten tłuszczyk w sezonie wiosenno-letnim jest największą motywacją do rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych. Tak się składa, że najczęściej początkujący miłośnik sportu postanawia pozwiedzać najbliższe sobie otoczenie uprawiając jogging.

Bieganie, jako forma regularnych ćwiczeń

Bieganie jest formą ćwiczeń dostępną dla wszystkich chętnych, o każdej porze dnia, a nawet nocy w zależności od upodobań. Jest to bowiem sposób na zachowanie młodości, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Regularne biegi poprawiają pracę płuc, krążenie krwi, wzmacniają serce. Dodatkowo uprawianie tej formy aktywności wzmacnia mięśnie i pozwala zachować prawidłową postawę ciała.

Jednak chęci nie zawsze pokrywają się z naszymi możliwościami, mam tu na myśli zarówno możliwości wydolnościowe jak i zdrowotne. To, że chcemy od razu przebiec półmaraton, a po kilometrze dostajemy zadyszki to problem do rozwiązania za pomocą systematycznego treningu.

Jak bezpiecznie biegać? Zasady

Jednak co robić kiedy dopadnie nas ból stawów i kręgosłupa? Jak sobie z tym radzić? Kogo prosić o pomoc?

Otóż mamy dla was kilka rad:

Rozgrzewka

Niezależnie od tego jaki rodzaj aktywności wybraliśmy rozgrzewka powinna być najważniejszym elementem stosowanym przed treningiem. Powinna być delikatna, aby nie pozbawiła nas energii przed wysiłkiem właściwym. W przypadku biegania wystarczy szybki marsz i przejście do luźnego truchtu przez około 5-10 minut. Następnie można rozciągnąć mięśnie wykonując powolne, leniwe skłony, wykroki czy wypady w przód i tył. Rozgrzewka jest szczególnie ważna u osób, które kiedykolwiek miały problemy stawowe czy kręgosłupowe gdyż pozwala na zminimalizowanie ryzyka kontuzji.

Obuwie

W tej kwestii prawie każdy jest zgodny. Buty powinny być dobrane do intensywności biegu oraz do rodzaju podłoża po którym będziemy się poruszali. Podeszwa musi być miękka, aby ułatwić amortyzację. Warto w tej kwestii prosić o poradę specjalisty w sklepie dla biegaczy.

Wybór podłoża

Kiedy zaczynamy swoje przygody z bieganiem warto rozważyć trening po miękkim podłożu. Bardzo dobrze sprawdzają się łąki, ścieżki leśne oraz utwardzone polne drogi. Miękka nawierzchnia pomoże amortyzować obciążenia wynikające z biegu i zmniejszy ryzyko kontuzji. Obciążenia na stawy kończyny dolnej oraz na kręgosłup podczas biegania jest bardzo duże zwłaszcza kiedy nie mamy jeszcze wypracowanej odpowiedniej techniki. Jeśli blisko naszego miejsca zamieszkania nie ma terenu trawiastego warto wybrać asfalt. Jest on zdecydowanie lepszym podłożem niż twardy beton. Wybór podłoża miękkiego jest bardzo ważny u osób, które miały problemy z bólami kręgosłupa.

Urazy

Tego niestety nie da się uniknąć i prędzej czy później mogą dopaść nas drobne kontuzje. Jeśli pojawi się ból łydki, skurcz lub nagłe osłabienie warto przejść do marszu. Bóle takie bardzo często wynikają z przeciążenia mięśni i ustępują po zmniejszeniu intensywności wysiłku lub po przerwie w treningach. Warto zastosować wtedy zimne okłady kilka razy dziennie. Jeśli borykamy się z problemem poważniejszych dolegliwości kręgosłupa należy obserwować jak plecy zachowują się w trakcie oraz po bieganiu. Należy pamiętać, że każdy ostrzejszy ból może oznaczać nadwyrężenie kręgosłupa. Nie należy wtedy próbować przeczekać bólu. Lepiej przerwać trening i zrobić przerwę.

Intensywność

Jeśli tegoroczny sezon jest pierwszym sezonem joggingowym w naszym życiu nie zapomnijmy, że każdy organizm ma swoje granice wytrzymałości, których nie należy się przekraczać. Aby uniknąć kontuzji zarówno stawowych jak i kręgosłupowych zaleca się bieganie na krótkich dystansach w powolnym tempie. W zupełności wystarczy 20 minut dziennie co drugi dzień. Dystans i szybkość należy stopniowo zwiększać. Pomiędzy treningami zaleca się wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych wzmacniających brzuch, mięśnie grzbietu oraz nogi. Pozwala to na zwiększenie siły mięśniowej i uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych wynikających z nadmiernego przeciążenia.

To krótkie ABC początkującego biegacza powinno towarzyszyć Wam od dziś. Jeśli w trakcie treningu wydarzy się jednak cokolwiek, co wywoła dolegliwości bólowe i dyskomfort, a zalecane przez nas działania nie przyniosą rezultatów zapraszamy na masaż leczniczy, który pomoże poradzić sobie z problemem.

Instrukcje udzielone zatem: DO BIEGU, GOTOWI, START… PO ZDROWIE!!!

Opracowanie: Anna Mąka

Wróć