Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Cellulit – zmora dzisiejszych kobiet

Cellulit, nazywany również pomarańczową skórką, jest dobrze znany chyba każdej współczesnej kobiecie. Jest niejednokrotnie problemem spędzającym sen z powiek i wpędzającym w zły nastrój. Czym jest cellulit i jak z nim walczyć? Postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Co to jest cellulit?

Cellulit jest przerostem tkanki tłuszczowej, oraz zmianami w tkance łącznej i podskórnej. Efektem tych zmian jest pofałdowana i nierówna powierzchnia skóry, najczęściej na udach i pośladkach.

Możemy wyróżnić trzy fazy pomarańczowej skórki:

I – kiedy zmiany nie są widoczne, a można je zauważyć dopiero po uszczypnięciu skóry.
II – kiedy zmiany są widoczne bez szczypania
III – kiedy nierówności są bardzo widoczne, niezależnie od pozycji ciała.

Jakie są przyczyny cellulitu?

Przez wiele lat cellulit kojarzył się z problemem otyłości, jednak wyraźnie widać, że problem ten dotyczy też szczupłych kobiet. Jakie są zatem przyczyny powstawania tego pofałdowanego problemu?

Zaburzenia hormonalne

Badania wykazały, że nasilenie objawów cellulitu pojawia się u dziewczyn w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży oraz tych w okresie przekwitania. Wiąże się to z zaburzeniem gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie zmianami w gospodarce wodno – elektrolitowej oraz zaburzeniami metabolizmu.

Zaburzenia mikrokrążenia i układu limfatycznego

Obrzęki limfatyczne powodują ucisk na naczynia krwionośne, zaburzają krążenie w tkance podskórnej i tłuszczowej. Z niewłaściwej ilości substancji odżywczych i z niedotlenienia, w komórkach gromadzą się toksyny, co również zwiększa ich objętość wywołując nieestetyczny efekt.

Zła dieta

Stwierdzono, że na pojawienie się cellulit ma wpływ wiele produktów, które spożywamy. Są to między innymi słodycze, jedzenie typu fast- food, kawa, alkohol i palenie tytoniu.

Jak z tym walczyć?

Pierwszym krokiem do pozbycia się pomarańczowej skórki powinna być zmiana nawyków żywieniowych i wyeliminowanie z diety produktów, które mogą przyczyniać się do jego powstawania. Dieta powinna iść w parze z ruchem. Ćwiczenia pobudzą przemianę materii, poprawią krążenia i wyregulują gospodarkę wodną.

Drugim krokiem jest walka problemem od zewnątrz. Świetnie sprawdza się stosowanie kosmetyków antycellulitowych w postaci kremów i maści. Należy pamiętać, że skóra musi być odpowiednio przygotowana na taką pielęgnację, środki lepiej wchłaniają się po zastosowaniu masażu poprawiającego krążenie i złuszczającego martwy naskórek. Jednym z lepszych zbiegów jest masaż bańką chińską.

Masaż bańką chińską to szybki, mechaniczny i bardzo skuteczny sposób na poprawę wyglądu nóg. Usprawnia pracę układu limfatycznego, poprawia ukrwienie, ujędrnia i wysmukla.

Nie czekaj! Zacznij walkę z pomarańczową skórką już dziś!

mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć