Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Ciąża bez bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa zdarzają się niemal każdej przyszłej mamie i zazwyczaj nie są objawem niepokojącym. Powiększający się brzuch, a co za tym idzie, ciągle rosnąca waga, powodują pewne istotne zmiany w ułożeniu całego ciała. Kręgosłup lędźwiowy wygina się, ciężarna wypina brzuch, plecy robią się bardziej okrągłe, a głowa wysuwa się w przód. Dodatkowo w ciąży wydzielają się hormony, w skutek których rozluźniają się stawy krzyżowo – biodrowe. Wszystko razem może skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Spytacie co zatem mają robić przyszłe mamy, przed którymi jeszcze kilka miesięcy noszenia przed sobą Słodkiego Ciężaru? Poniżej zamieszczamy kilka prostych podpowiedzi, jak poradzić sobie z bólem w tym cudownym przecież okresie w ich życiu.

Ogranicz dźwiganie

To, że przed ciążą nie musiałaś nikogo prosić o przyniesienia zakupów z samochodu, nie oznacza, że poruszając się w postaci osoby podwójnej, też musisz te zakupy dźwigać. Jeśli musisz coś przenieść, rozłóż ciężar na obie ręce lub wykorzystaj do tego plecak. To samo dotyczy również Twojej własnej torebki. Przejrzyj ją dokładnie i usuń z niej wszystkie zbędne rzeczy.

Zobacz także: 10 zasad bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów

Ruszaj się i spaceruj

Jak wiadomo, ruch w ciąży jest bardzo ważny, zatem spaceruj dużo, dotleniaj się i ćwicz. Pamiętaj jednak o wygodnym obuwiu. Ma ono duży wpływ na Twój kręgosłup.

Unikaj długiego stania

Utrzymywanie pozycji stojącej przez dłuższy czas zwiększa nacisk na i tak już mocno obciążony kręgosłup. Jeśli musisz wykonać w domu czynności wymagające stania (np. prasowanie), podłóż pod zgiętą nogę taboret, co pozwoli nieco odciążyć Twoje plecy.

Odpoczywaj w wygodnej pozycji

Pozycja półleżąca jest najkorzystniejsza dla Twojego kręgosłupa. W ciąży najlepiej leżeć na boku, z poduszką między kolanami. Unikaj też miękkich materacy i foteli. Powodują one zapadanie się ciała.

Zobacz także: Skutki spania na fotelu i sofie

Pilnuj diety

Żelazna zasada ODPOWIEDZIALNEJ ciężarnej brzmi: jedz dla dwojga, nie za dwoje. To co jesz, wpływa na rozwój Twojego dziecka. Pamiętaj, że Twoje zdrowe odżywianie przełoży się na zdrowie dziecka, ale również na Twoje własne. Im mniej przytyjesz, tym Twój kręgosłup będzie mniej obciążony.

Wybierz się na masaż

Masaż w ciąży jest skutecznym rozwiązaniem przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Pozwala rozluźnić napięte mięśnie, relaksuje i łagodzi bóle. Pamiętaj jednak, że na taki zabieg fizjoterapeutyczny musi wyrazić pisemną zgodę Twój lekarz ginekolog.

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć