Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Dolegliwość zwana łokciem golfisty

Jest to schorzenie łokcia zlokalizowane po stronie przyśrodkowej stawu. Objawy są spowodowane stanem zapalnym nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, a strukturami objętymi stanem chorobowym są ścięgna mięśni zginających staw nadgarstkowy.

Łokieć golfisty - grupa ryzyka

Na to schorzenie cierpią głównie sportowcy, nie tylko gracze golfa, ale również wioślarze, osoby uprawiające łucznictwo, wioślarstwo wodne, squasha oraz badmintona. Są to sporty, w których przeważa dźwiganie, rzucanie, czy wspinanie się.

Do grupy ryzyka należy zaliczyć również osoby nieuprawiające sportów: krawcowe, stolarzy, mechaników samochodowych oraz stomatologów. Zdarza się, że na tę dolegliwość cierpią osoby, które nie są przyzwyczajone do prac domowych, takich jak sprzątanie i praca w ogrodzie.

Schorzenie najczęściej dotyka ręki dominującej, czyli tej, którą wykonujemy większość czynności wymagających precyzji.

Zobacz także: Kolano posadzkarza

Jak objawia się łokieć golfisty?

Najczęstszym objawem jest oczywiście ból zlokalizowany po wewnętrznej stronie stawu łokciowego. Może pojawić się promieniowanie do małego i serdecznego palca. Promieniowanie może być zarówno bólem, jak i mrowieniem i drętwieniem ręki. Często pacjenci skarżą się na osłabienie chwytu ręki, ból pojawiający się w momencie zaciskania pięści, czy chwytania przedmiotów.

Jeśli schorzenie nie jest odpowiednio szybko leczone mogą pojawić się zmiany zwyrodnieniowe w stawie łokciowym oraz w strukturach ścięgnistych okolicy tego stawu.

Jakie są przyczyny łokcia golfisty?

Jak w większości przypadków przyczyną schorzenia jest przeciążenie wynikające z nadmiernej pracy mięśni zginaczy nadgarstka. Jeśli mięśnie zginacze pracują intensywniej niż prostowniki, może dojść do przeciążenia i dysbalansu mięśniowego. Przy dużych podrażnieniach dochodzi do stanu zapalnego ścięgien, czego objawem jest silny ból po wewnętrznej stronie łokcia.

Zobacz także: Kciuk telefonisty

Leczenie łokcia golfisty

Przy bardzo dużych dolegliwościach bólowych niezbędne jest leczenie farmakologiczne w postaci podania środków przeciwzapalnych. Mogą to być środki doustne, lub ostrzykiwanie miejsc bolesnych. Po zniwelowaniu stanu zapalnego zaleca się leczenie fizjoterapeutyczne w postaci fizykoterapii (krioterapia miejscowa, jonoforeza, okłady parafinowe) oraz odpowiedniego masażu połączonego z rehabilitacją ruchową. Niezbędne jest również odciążenie kończyny. Zaleca się zmniejszenie, lub przerwanie wysiłku oraz zastosowanie ortez i tapingu rehabilitacyjnego.

Nieleczone schorzenie może spowodować trwałe uszkodzenie nerwu łokciowego, co może doprowadzić do konieczności zastosowania leczenia operacyjnego. Pamiętajmy, że lepiej reagować wcześniej i leczyć łokieć golfisty za pomocą fizjoterapii.

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć