Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Fizjoterapeuta – kim jest? (cz.1)

Fizjoterapia ma na celu utrzymywanie, przywracanie i rozwijanie maksymalnej sprawności ruchowej. Jest to osobna nauka medyczna. Opiera się na świadczeniu usług jednostkom lub całym populacjom. Ich wykonawcą jest fizjoterapeuta.

Kim jest fizjoterapeuta – prawo i ustawa

Fizjoterapeuta zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Ustawa określa:

 • zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
 • możliwości uzyskania prawa wykonywania zawodu,
 • kształcenia zawodowego i podyplomowego
 • odpowiedzialność zawodową

Na mocy ustawy powołana została Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF), która zrzesza oraz nadzoruje Fizjoterapeutów w Polsce nad należytym wykonywaniem obowiązków. Powołana przez KIF, Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznaje prawo oraz nadaje indywidualny nr prawa wykonywania zawodu. Jeżeli chcesz sprawdzić czy osoba, z którą chcesz współpracować do której zapisałeś się na wizytę jest fizjoterapeutą, warto sprawdzić dane możesz to zrobić w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci to również eksperci kliniczni oferujący leczenie pacjentom cierpiącym na problemy fizyczne spowodowane urazami, chorobami oraz procesem starzenia się. Fizjoterapeuci posiadają rozległa wiedzę naukową oraz kliniczną z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki. Jest ona niezbędna do oceny, diagnozowania i leczenia chorób. Pomagają także stymulować rozwój, przyspieszać regenerację oraz pozwalają Pacjentom w zachowaniu niezależności tak długo, jak to możliwe.

Fizjoterapia, to zawód medyczny wykorzystujący swoją wiedzę

i umiejętności do poprawy schorzeń związanych z różnymi dziedzinami nauk medycznych, takich jak:

 • neurologia (udar, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona itp.)
 • ortopedia (szczególnie z urazami związanymi z układem nerwowo – mięśniowo – szkieletowym, bóle kręgosłupa, stawów obwodowych)
 • reumatologia (zapalenia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK))
 • kardiologia (przewlekłe choroby serca, nadciśnienie tętnicze, opieka po zawale serca)
 • pulmonologia (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, choroby zakaźne tj. COVID-19)

Specjalista fizjoterapii

Fizjoterapeuci, tak jak pozostałe zawody medyczne są zmotywowani do pogłębiania wiedzy i pomagania drugiemu człowiekowi. Uczestniczą w kursach, czasami nawet wielomiesięcznych, gdzie wiedza ukierunkowana jest na dany problem. Nieustannie biorą udział w konferencjach i sympozjach naukowych, aby być na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną. Ponadto fizjoterapeuci pracują w różnych specjalizacjach z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej, zajmują się edukacją oraz prowadzą badania kliniczne.

Profilaktyka w fizjoterapii

Fizjoterapia to także profilaktyka, czyli zapobieganie możliwym ubytkom zdrowotnym spowodowanym przez nieprawidłowe funkcjonowanie, wykonywanie ćwiczeń, siedzący tryb życia, jednostki chorobowe, brak dbania o kręgosłup. Fizjoterapeuci doradzą jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, zapobiegać urazom, czy spowolnić proces starzenia się.

Kompleksowa opieka fizjoterapeutyczna

Celem naszych podmiotów leczniczych FIZJOTERAPIA GRUDNIEWSCY jest zapewnienie KOMPLEKSOWEJ OPIEKI TERAPEUTYCZNEJ by pomóc Pacjentowi w przywróceniu sprawności ruchowej organizmu. Specjalizujemy się̨ w zabiegach masażu leczniczego, terapii manualnej kręgosłupa i stawów obwodowych oraz kinezyterapii (leczenie ruchem).

Wykonujemy zabiegi w następujących jednostkach chorobowych:

 • skrzywienia kręgosłupa
 • dyskopatie i zwyrodnienia
 • bóle głowy (odkręgosłupowe)
 • korekcja wad postawy i wad stóp
 • przepukliny krążkowe kręgosłupa
 • bóle kręgosłupa i stawów obwodowych
 • rwa kulszowa, barkowa, udowa (stany przewlekłe)

Fizjoterapia stanowi bardzo istotną część systemu usług opieki zdrowotnej i opieki społecznej, w tym także w dobie obecnie trwającej pandemii.

Dlatego w kolejnym artykule przedstawię, jak fizjoterapeuci pomagają Pacjentom z COVID-19, w tym wytyczne Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) oraz efektach współpracy Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Opracowanie:
mgr fizjoterapii Łukasz Frącz

Wróć