Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Fizjoterapeuta kim jest? (cz.4)

Diagnostyka jest elementem medycyny, która zajmuje się rozpoznaniem jednostki chorobowej na podstawie objawów zgłaszanych przez Pacjenta. Składa się z badania podmiotowego (wywiadu), badania przedmiotowego – obejmującego oględziny danej struktury, testów diagnostycznych i palpacji tkanki oraz badań dodatkowych w postaci zdjęć RTG, TK, MRI czy USG. Podstawą odpowiedniego leczenia jest umiejętność interpretacji wyników powyższych badań.

Czy fizjoterapeuta może postawić diagnozę?

Fizjoterapeuta jako specjalista od układu ruchu człowieka posiada odpowiednie kompetencje na identyfikację poszczególnych zaburzeń na podstawie odpowiednio zebranego wywiadu oraz testów diagnostycznych. Na naszą postawę mają wpływ także występujące wcześniej urazy, kontuzje, przewlekłe dolegliwości bólowe nawet sprzed kilku, kilkunastu lat, dlatego przed spotkaniem z fizjoterapeutą warto je sobie przypomnieć i powiadomić o nich terapeutę prowadzącego.

Zobacz: Informacje dla Pacjenta (lub jego Opiekuna) przed pierwszą wizytą fizjoterapeutyczną.

Diagnostyka = obserwacja, palpacja, badanie

Pierwszy kontakt z Pacjentem jest elementem diagnostycznym. Fizjoterapeuta obserwując Pacjenta przed wejściem do gabinetu dokonuje analizy chodu Pacjenta, która pozwala na określenie możliwych dysfunkcji. Kolejnym etapem jest wywiad, na podstawie którego można ustalić przeciwwskazania względne oraz bezwzględne do przeprowadzenia terapii.

Następnie palpacja oraz wyselekcjonowane testy diagnostyczne pozwolą przybliżyć specyfikę problemu. Badanie palpacyjno – wzrokowe Pacjenta opiera się na:

  • oględzinach skóry (przebarwienia, temperatura, uwodnienie)
  • badania zakresu oraz jakości ruchu
  • segmentów ruchowych
  • przesuwalności tkanki
  • napięciu mięśniowym
  • siły mięśniowej.

Powyższe badania pozwalają na przedstawienie obrazu Pacjenta oraz odpowiedniej interpretacji a także określenie celu terapii. Fizjoterapeuta ma możliwość dobrania właściwych technik do aktualnego stanu Pacjenta.

W piątej części przybliżę zastosowanie fizjoterapii m.in. w sporcie (przy urazach, kontuzjach) etc.

Opracowanie: mgr fizjoterapii Łukasz Frącz

Wróć