Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Fizjoterapeuta kim jest? (cz.5)

Osoby uprawiające sport to charakterystyczna grupa Pacjentów, ze względu na notoryczne obciążanie tych samych struktur, poprzez powtarzalność specyficznych dla danej dyscypliny sekwencji ruchowej. Wysoki poziom zawodnika, świadczy o większej powtarzalności ruchu, odpowiedniej koncentracji oraz precyzji, która w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo przeciążania określonych struktur.

Fizjoterapia w sporcie

 

Wykorzystanie odpowiednich środków medyczno-biologicznych zapewnia osiąganie lepszych wyników sportowych bez uszczerbku na zdrowiu. Szeroko pojęta fizjoterapia jest stosowana w procesie restytucji, co pozwala na zwiększenie możliwości zawodnika.

 

Współczesny sport wymaga odpowiedniego postępowania i współdziałania w zakresie programu treningowego, optymalizacji wypoczynku, profilaktyki – zmniejszenia skutków przeciążeń oraz rehabilitacji pourazowej. Postępowanie fizjoterapeutyczne dobierane jest indywidualnie do konkretnej dyscypliny sportu oraz cech zawodnika, a jej skuteczność jest zależna od metodyki zabiegów oraz stosowania się do zaleceń przez sportowca. Nieprzestrzeganie ich może wpływać negatywnie na jego wydolność oraz zdrowie.

 

Odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne korzystnie oddziaływuje na stan psychiczny sportowca, przyspiesza procesy metaboliczne (regenerujące) oraz pozwala zapobiegać możliwym kontuzjom i urazom. Systematyczne korzystanie z zabiegów odnowy biologicznej wspomaga pozytywny stan psychofizyczny i prowadzi do uzyskania lepszych wyników sportowych.

 

Zastosowanie fizjoterapii w sporcie znacząco wpływa na poprawę kondycji mięśni, usunięcie skutków przetrenowania oraz wspomaga przygotowanie się do ciężkiego tygodnia treningów. Jest też świetnym rozwiązaniem w zmniejszeniu i skróceniu czasu trwania obrzęku, jak i powysiłkowej bolesności mięśni.

 

Zobacz: Zerwanie mięśnia czworogłowego uda - częsta kontuzja sportowa

Masaż sportowy

 

Fizjoterapeuci w gabinetach FIZJOTERAPIA GRUDNIEWSCY mają doświadczenie w pracy z osobami uprawiającymi różne dyscypliny sportowe takie jak: sporty walki, rugby, piłka nożna, bieganie długodystansowe czy kulturystyka. Masaż sportowy, którego celem jest podniesienie wyników Pacjenta oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji, stanowi część całego programu treningowego sportowca i powinien być traktowany jako jednostka treningowa – jako 1 trening. Stosuje się go zarówno przed zawodami, pomiędzy treningami, jak i po zawodach. W zależności od potrzeb możemy przygotować mięśnie do wysiłku, rozluźnić je lub wspomóc regenerację pomiędzy obciążeniami treningowymi a także wspomóc proces leczenia mikrourazów.

Rodzaje masażu sportowego

 

Z uwagi na różne potrzeby, masaże sportowe podzieli się na: PRZEDSTARTOWE (zalecane do 3 tyg. przed zawodami), STARTOWE (na 2 dni przed zawodami, w celu poprawienia ukrwienia) i POWYSIŁKOWE (do 5 dni po zawodach), jak również KONDYCYJNE (tzw. podtrzymujące, między sezonami, raz na 1,5 – 2 tyg.) oraz TRENINGOWE (rekomendowane co 2 tyg. dla osób aktywnych na co dzień). Przed masażem niezbędne jest wypełnienie druku przeciwwskazań (bezwzględnych i względnych) do wykonania zabiegu.

 

W kolejnej 6. części omówię zastosowanie fizjoterapii w bólu przewlekłym.

 

Opracowanie:

mgr fizjoterapii Łukasz Frącz

Wróć