Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Fizjoterapeuta kim jest? (cz.6)

Cechy bólu przewlekłego

Ból przewlekły jest stanem patologicznym związanym z „przebudowaniem” układu nerwowego. Zazwyczaj trwa powyżej 3 miesięcy i nie ma funkcji ostrzegawczej jak w przypadku stanu ostrego. Doznania bólowe odnoszą się jedynie do aspektu czasowego, a nie do patomechanizmu jego powstawania. Oznacza to, że nasilenie bólu jest zależne od stopnia aktywności neurobiologicznej receptorów bólowych – nocyceptorów.

Warto podkreślić, że neuroplastyczność układu nerwowego ma charakter maladaptacyjny, tzn. nieprawidłowy. Początkowo w stanie ostrym dochodzi do ograniczenia funkcji danej struktury (np. uniesienie ręki do góry). Następnie występuję tzw. sensytyzacja ośrodkowa, czyli „wzmocnienie” połączeń nerwowych i obniżenie progu pobudliwości. Na skutek tego dochodzi do wzmożonego odczuwania bólu i nadwrażliwości tkanek na nieadekwatny bodziec. Należy zwrócić uwagę, że dolegliwości bólowe mogą być spowodowane chorobą i powinny być odpowiednio zdiagnozowane i leczone.

 

Jak uśmierzyć przewlekły ból?

Nasi fizjoterapeuci od lat pomagają Pacjentom w zmniejszeniu i/lub eliminacji bólu związanego z dolegliwościami kręgosłupa i stawów obwodowych. Jest wiele metod leczenia bólu, dlatego aby przybliżyć Państwu tematykę zespołów bólowych kręgosłupa oraz możliwości wsparcia fizjoterapeutycznego w tym zakresie, mgr fizjoterapii Andrzej Grudniewski w tym roku przygotuje cykl artykułów pt. „Życie bez bólu”, które będą dostępne w naszej BAZIE WIEDZY na stronie www.grudniewscy.pl i zostaną opracowane na podstawie dostępnej literatury medycznej oraz najnowszych badań naukowych polskich i zagranicznych.

Opracowanie:

mgr fizjoterapii Łukasz Frącz

Wróć