Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Blog

Hallux – czym jest i jak sobie z nim radzić

Każdy wie jak wygląda hallux. Jest to nieestetyczna deformacja stopy, która charakteryzuje się wystającą kostką w okolicy dużego palca stopy.

Hallux - jakie są przyczyny?

Przyjmuje się, że hallux jest deformacją wynikającą z nieprawidłowego obciążenia stopy.

Na stopie znajdują się trzy główne punkty podparcia; jeden zlokalizowany jest pod piętą, drugi pod V kością śródstopia, trzeci pod I kością śródstopia, czyli w miejscu pojawienia się halluxa.

Kiedy punkty te są nierównomiernie obciążane, i większa część ciężaru zaczyna spoczywać na I kości śródstopia, może dojść do powolnej deformacji w stawie.

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się palucha koślawego jest noszenie nieprawidłowego obuwia. Wymienia się tu buty na wysokim obcasie oraz obuwie z bardzo wąskimi czubkami, które nadmiernie ściskają palce. Kolejną z przyczyn jest osłabienie mięśni podeszwowej strony stopy, które powoduje powstawanie płaskostopia poprzecznego. Dodatkowym czynnikiem może być wada ustawienia kolan, czyli kolana koślawe, która powoduje zmianę obciążenia stóp.

U kogo występuje hallux?

Zdecydowanie częściej problem ten dotyka kobiet. Kobiety zdecydowanie częściej noszą niedostosowane do stopy obuwie, ale mają również skłonność do koślawości kolan z powodu szerokich bioder i zdecydowanie luźniejszych więzadeł w stawach kolanowych.

Jakie są objawy halluxa?

Deformacji stawu towarzyszy ból podczas chodzenia i stania, zaczerwienienie, czasem obrzęk. Pojawia się ograniczenie ruchomości i uczucie sztywności. Po jakimś czasie kostka staje się wystająca a paluch koślawi się i „podwija” pod pozostałe palce.

Jak temu zaradzić?

Badanie w kierunku halluxa

Przede wszystkim dobrze zdiagnozować. Warto wykonać badanie u podologa. Komputerowe badania dokładnie określi jaki rodzaj wady stóp występuje w danym przypadku i pozwoli na zdiagnozowanie przyczyny schorzenia.

Hallux - leczenie

Wkładki – jeśli wada stóp jest duża, warto rozważyć zamówienie odpowiednich wkładek, przystosowanych do dysfunkcji. Pozwolą one na odciążenie stopy i będą zapobiegać dalszym deformacjom.

Zmiana obuwia – jeśli problem halluxa już się pojawił, to warto zmienić obuwie na wygodne i nieuciskające. Nie będzie ono wywoływać uczucia bólu i powoli na rehabilitację i zmniejszenie dolegliwości.

Ćwiczenia – stopę można ćwiczyć. Zapytaj o zestaw ćwiczeń swojego fizjoterapeutę.

Niestety przy dużych deformacjach stopy jedynym leczeniem może okazać się operacja. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć