Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Blog

Hipermobilność. Wada czy zaleta ?

Hipermobilność, czyli inaczej wiotkość stawowa lub nadruchomość stawów.

Co to jest hipermobilność?

Każdy staw człowieka ma określony zakres ruchu. Gdy ruch w stawie przekracza normę,możemy przyjąć, że występuje w nim hipermobilność. Hipermobilne stawy będą cechowały się tym, że jesteśmy w stanie zrobić poszczególne nienaturalne ruchy bez przygotowania, rozgrzewki.

Hipermobilność - objawy

Osoby z hipermobilnością potrafią, np. wykonać szpagat bez przygotowania, spleść dłonie na plecach, a także przyciągnąć kciuk do przedramienia. Hipermobilność dotyczy z reguły pojedynczego stawu ale równie dobrze może być ogólnoustrojowa.

Zmiany wywołane przez nadruchomość mogą prowadzić do upośledzenia funkcji stawów, a w konsekwencji do ich zmian zwyrodnieniowych, kontuzji i bólu. Hipermobilność możemy ocenić między innymi za pomocą: Skali Beighton’a lub kryteriów Kapandji’ego.

Co pokazują badania?

W badaniach przeprowadzonych u 12-latków zamieszkujących Islandię,A.Qvindesland i H.Jőnsson zaobserwowali występowanie nadruchomości u 40,5% badanych dziewczynek i u 12,9% chłopców.

W badaniach na grupie zawodniczek klasy mistrzowskiej gimnastyki akrobatycznej, przeprowadzonych przez J. Anwajler, D. Wojnę, A. Stępak i T. Skolimowskiego:

– 93% dziewcząt wykazywało zwiększony stopień hipermobilności,
– 40% tej grupy uzyskało 5, a 53% – 7 na 9 możliwych punktów wg skali Beighton’a, gdzie uzyskanie 3-4 punktów już wskazuje na hipermobilność.

Takie sporty jak np. gimnastyka artystyczna ,będą wymagać, by zakres ruchu w poszczególnych stawach był większy. Niestety niesie to za sobą konsekwencje, ponieważ te same badania wykazały, że aż 56% byłych zawodniczek odczuwa bóle kręgosłupa.

Jeśli czujesz, że należysz do grupy ryzyka, sprawdź:

  1. Czy jesteś w stanie dotknąć całymi dłońmi podłogi o prostych nogach ?
  2. Czy masz duży przeprost w łokciach ?
  3. Czy Twoje kolano prostuje się za bardzo?
  4. Czy jesteś w stanie dotknąć kciukiem przedramienia ?
  5. Czy wygniesz małego palca bardziej niż o 90 stopni ?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco nie znaczy, że masz hipermobilność, ale warto to zweryfikować. W momencie gdy jesteś w stanie zrobić wszystkie te rzeczy najprawdopodobniej masz hipermobilne stawy.

Umów się na wizytę z fizjoterapeutą by móc odpowiednio dopasować ćwiczenia do Twoich potrzeb. Pamiętając, że hipomobilność stawów jest równie niepożądana jak nadruchomość, indywidualne podejście do zagadnienia mobilności stawów jest kluczem do prawidłowego rozwoju i utrzymania stawów w odpowiedniej kondycji.

Opracował: mgr Tomasz Tomaszewski

Wróć