Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Jak prawidłowo siedzieć odrabiając lekcje ?

Początek roku szkolnego to czas, w którym warto się zastanowić nad tym, czy pokój ucznia jest dostosowany do jego potrzeb i ergonomii pracy. Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, niestety nie zawsze siedzą w wygodnych ławkach. Warto zapewnić im w domu wygodne i ergonomiczne miejsce do odrabiania lekcji i zadbać w ten sposób o ich postawę i kręgosłup.

Prawidłowa pozycja przy biurku

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Wysokość biurka

Biurko jest podstawowym wyposażeniem pokoju ucznia. Bardzo ważna jest jego wysokość, która powinna być dostosowana do wzrostu naszego dziecka. Blat nie powinien być zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Siedząc przy biurku, dziecko powinno swobodnie oprzeć przedramiona o blat.

Zobacz także: Jak zadbać o kręgosłup i postawę dziecka?

Krzesło

Jest to kolejny ważny element wyposażenia pokoju. Koniecznie powinno być z regulowaną wysokością. Zalecamy wybieranie krzeseł z serii dedykowanych dla dzieci. Siedzisko nie powinno być zbyt szerokie, aby dziecko mogło oprzeć się o oparcie fotela jednocześnie mając zgięte w kolanach nogi. Podobnie jak u osób dorosłych, nogi nie powinny zwisać. Jeśli biurko jest wysokie, warto zastosować odpowiednie podstawki pod stopy.

Oświetlenie

Jest bardzo ważne podczas odrabiania lekcji. Światło powinno padać tak, aby nie rzucać cienia na zeszyty i książki. Powinno być też jasne, aby dziecko widziało wszystko wyraźnie i nie musiało się zbyt mocno pochylać podczas czytania, czy pisania.

Korygowanie postawy

Prosta sylwetka jest nawykiem, który trzeba sobie wypracować. Jeśli będziemy zwracać uwagę na to, jak siedzi nasze dziecko, mamy szansę na utrwalenie prawidłowych nawyków.

Warto sprawdzać, jak siedzi nasze dziecko!

Zobacz także: Dolegliwości biurowe

Pamiętajmy, że postawę dzieci należy kontrolować, co jakiś czas. Warto zapisać się na konsultację do fizjoterapeuty i dowiedzieć się, czy postawa dziecka jest prawidłowa. W wolnych chwilach warto również zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i zapisać je na dodatkowe zajęcia, które wzmocnią jego mięśnie i zadbają o kręgosłup.

Miłej nauki!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć