Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Jak się nie dać OSTEOPOROZIE ?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, której głównym objawem jest utrata masy kostnej. Kości stają się zrzeszotowiałe, bardzo kruche, a budową przypominają sitko.

Osteoporoza obejmuje zmianami wszystkie kości ustroju, ale urazom i złamaniom najczęściej ulegają: kość udowa, najczęściej w okolicy szyjki kości udowej, kość biodrowa, ramienna oraz trzony kręgów. Przy silnym osłabieniu kośćca, do złamań czy pęknięć dochodzi już na skutek podparcia się. Nie musi to być groźny upadek, czy silne uderzenie. Urazy powstałe w wyniku osteoporozy można zminimalizować, jeśli szkielet obudowany jest solidnym gorsetem mięśniowym.

Kto choruje na osteoporozę?

Osteoporoza jest chorobą dotykającą najczęściej kobiety po 50. roku życia, po okresie menopauzy. Rzadziej problem dotyka mężczyzn, ale nie oznacza to, że nie chorują oni na tę chorobę. Bardzo niewielka ilość osób cierpiących na osteoporozę poddaje się leczeniu, a jest to bardzo ważne, aby zminimalizować skutki i powikłania wynikające z urazów i złamań.

Powikłania osteoporozy

Starsi ludzie bagatelizują ból kręgosłupa i zmniejszenie wzrostu, a może to sygnalizować, że doszło do złamania kompresyjnego trzonu kręgu. Złamania w obrębie kręgosłupa mogą prowadzić do zapadnięcia mostka i trudności w oddychaniu. Każde złamanie zwiększa również ryzyko pojawienia się kolejnego.

Złamania w obrębie kości udowej wiążą się z długotrwałym unieruchomieniem pacjenta. U osób w podeszłym wieku wiąże się to, ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakażeń i zakrzepów. Często przy unieruchomieniu pojawiają się powikłania płucne i sercowe, mogące prowadzić nawet do śmierci. Należy wspomnieć również, że po poważnym złamaniu kończyny dolnej ciężko wrócić do pełnej sprawności.

Osoby chorujące na osteoporozę bardzo często borykają się z problemem depresji, wynikającej z nagłego ograniczenia sprawności i potrzeby pomocy innych osób przy czynnościach samoobsługi. Przyczyną jest również przewlekły, uciążliwy ból i lęk przed przemieszczaniem się.

Profilaktyka osteoporozy

Ważne jest, aby badać swoje kości! Najskuteczniejszym badaniem jest DENSYTOMETRIA, określająca gęstość mineralną kości. Badanie wykonuje się na kości udowej, piętowej, przedramienia lub na kręgosłupie.

Osteoporozy nie można wyleczyć, można natomiast zminimalizować jej skutki i zapewnić sobie bezpieczne i bezbólowe życie. Bardzo ważna jest dieta oraz przyjmowanie odpowiednich preparatów i suplementów zapobiegających dalszemu osłabieniu kośćca. Niezbędny jest też RUCH! Spacery, lekkie i nie obciążające ćwiczenia ogólnokondycyjne. Bardzo korzystny jest spacer z kijami, czyli Nordic Walking.

Pamiętajmy! Osteoporoza jest złodziejem kości – nie pozwólmy jej się okraść!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć