Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Jak uniknąć operacji kręgosłupa ?

Osoby borykające się z problemami bólowymi kręgosłupa często zastanawiają się, czy można uniknąć w przyszłości operacji? I jak to zrobić?

Jak dbać o kręgosłup?

Choroby kręgosłupa mają to do siebie, że są postępujące. Jeśli nie poddamy się odpowiedniej rehabilitacji i nie będziemy stosować się do zaleceń profilaktyki, nie zatrzymamy procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych.

Co zatem robić?

Stosuj się do zaleceń profilaktyki bólu kręgosłupa

Dbaj o ergonomię swojej pracy. Zadbaj, aby stanowisko pracy było tak wyposażone, aby jak najmniej obciążać kręgosłup. Pamiętaj, by podnosić przedmioty mając ugięte kolana, nigdy na prostych nogach!

Ruszaj się!

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem profilaktyki schorzeń kręgosłupa. Pozwala na zachowanie pełnej ruchomości stawów kręgosłupa i prawidłowe napięcie mięśni. Nasze mięśnie są jak ochronny gorset, który przejmuje większość obciążeń związanych z aktywnością dnia codziennego. Im mocniejszy, tym bardziej chroni nasze kręgi. Zapisz się na zajęcia grupowe np. jogę, zdrowy kręgosłup, czy pilates. Ćwicz w przerwach w pracy, rozciągaj szyję i mięśnie pleców.

Wykonuj automasaż

Kiedy czujesz, że mięśnie stają się napięte wykonuj automasaże w domu. Można to zrobić z pomocą rollera, dużego lub małego. Regularne rozluźnianie mięśni pozwoli na zmniejszenie napięć i przeciążeń, na które narażony jest nasz kręgosłup. Warto mieć roller w domu i korzystać z niego w każdej wolnej chwili!

Reaguj na ból!

Kiedy pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe nie czekaj! Umów się na konsultację do rehabilitanta i poddaj się odpowiedniej terapii. Wczesne reagowanie pozwala na usunięcie przykrych dolegliwości i daje kręgosłupowi możliwość regeneracji. Masaż i terapia manualna szybko pomogą w pierwszych bólach i pozwolą na zatrzymanie procesu zapalnego.

Konsultuj swój przypadek

Kiedy masz już zaawansowane problemy degeneracyjne skonsultuj swój przypadek u kilku specjalistów. Opinia wielu ludzi pozwala na podjęcie dobrej decyzji. Zawsze konsultuj się z ortopedą, neurologiem oraz fizjoterapeutą wyspecjalizowanym w chorobach kręgosłupa. Sprawdzaj również kompetencję osób, do których idziesz po poradę.

Pamiętaj, że ból kręgosłupa nie oznacza konieczności podjęcia leczenia operacyjnego. Wiele schorzeń i dysfunkcji można wyleczyć przez wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji i stosowanie się do zaleceń.

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć