Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Jak używać laptopa i dbać o kręgosłup?

Zdrowie jest jak pieniądz. Nie mamy pojęcia o jego prawdziwej wartości, dopóki go nie stracimy”. (Josh Billings)

Komputer przenośny (laptop) powstał jako pomocnicze narzędzie służące człowiekowi poza stałym miejscem pracy. Obecnie jednak urządzenia te stały się nieodłącznym narzędziem pracy i bardzo często zastąpiły na biurku komputery stacjonarne.

Laptop a pozycja ciała

Jak każde urządzenie laptop posiada zarówno wady, jak i zalety. Jak już wspomnieliśmy ogromną zaletą tych urządzeń jest możliwość szybkiego przenoszenia w dowolne miejsce.

Jednak to, co jest zaletą bywa również wadą. Mały rozmiar komputera, a co za tym idzie połączenie ekranu z klawiaturą, powodują przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas pracy, czyli pozycji wymuszonych.

Najczęściej jest to wysunięcie głowy w przód i pochylenie całego tułowia. W laptopie sterowanie kursorem odbywa się przy pomocy dotykowego panelu, co z kolei wymusza nieprawidłową pozycję nadgarstków.

Pozycje wymuszone to takie, które nie są naszymi naturalnymi. Pozostawanie w nich przez dłuższy czas powoduje szereg zmian i dolegliwości w układzie mięśniowo – szkieletowym. Lekceważenie takich dolegliwości może prowadzić do dużych patologii w obrębie kręgosłupa i stawów, a nawet trwałe uszkodzenia narządu ruchu. Bardzo często pojawienie się dolegliwości bólowych, skutkuje spadkiem wydajności pracy, a nawet niezdolnością do dalszego wykonywania pracy na danym stanowisku.

Zobacz także: Dolegliwości biurowe

Prawidłowa pozycja podczas pracy z laptopem

Prawidłowa pozycja podczas pracy, wymaga skorygowania ustawieniem tułowia względem nóg. Należy ustawić je w taki sposób, aby zachować następujące kąty w stawach:

  • Kąt prosty w stawach biodrowych – pomiędzy udami a tułowiem
  • Kąt prosty w kolanach – pomiędzy udem a podudziem
  • Kąt zero stopni pomiędzy ramieniem a tułowiem – ramię przylega do boku
  • Kąt prosty lub większy w stawie łokciowym pomiędzy ramieniem i przedramieniem
  • Dłonie ułożone w jednej linii z przedramieniem

Aby zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z pracy, bardzo ważne jest stosowanie profilaktyki oraz zaleceń bhp związanych z ergonomią pracy przy komputerze.

10 wskazówek dla użytkowników laptopów

Dobierz odpowiednie krzesło

Należy wyregulować wysokość krzesła w taki sposób, aby zachować opisaną prawidłową pozycję. Staw łokciowy ma znajdować się na wysokości blatu biurka lub klawiatury, a tułów powinien być prosty. Oparcie krzesła powinno być dopasowane do naturalnej pozycji kręgosłupa, a podłokietniki w taki sposób aby swobodnie podpierały przedramiona

Zwróć uwagę na biurko

Powinno mieć gładką i równą powierzchnię, posiadać rozmiar, który pomieści wszystkie elementy stanowiska pracy. Jeśli jest możliwość warto nabyć biurko, które ma regulowaną wysokość. Pozwala to na swobodne umieszczenie pod nim nóg i ustawienie komputera.

Wybierz duży ekran

Mały ekran powoduje pochylenie sylwetki w przód i silne obciążenia całego tułowia. Dodatkowo małe ekrany utrudniają odczytanie tekstu i nadwyrężają oczy. Jeśli nie masz możliwości zmiany swojego monitora na większy, pamiętaj aby powiększać rozmiar czcionki podczas czytania i pisania.

Ustaw odpowiednio komputer

Ekran komputera powinien być ustawiony w taki sposób, aby praca nie powodowała pochylenia głowy i tułowia do przodu. Górna krawędź komputera, powinna znajdować się na poziomie oczu lub nieznacznie poniżej.

Używaj oddzielnej myszy i klawiatury

Jeśli jest taka możliwość zaleca się używanie oddzielnej klawiatury oraz myszy. Klawiatura pełnowymiarowa, oddalona od ekranu komputera pozwala na przyjęcie odpowiedniej pozycji tułowia, łokci i nadgarstków podczas pracy. Oddzielna mysz pozwala na odciążenie stawów nadgarstkowych, które przyjmują nienaturalne pozycje podczas posługiwania się panelem dotykowym instalowanym w laptopie.

Używaj podkładek pod laptop

Używanie ich pozwala na ustawienie komputera w taki sposób, aby nasza pozycja była jak najmniej obciążająca. Zalecane, jeśli pracownik nie ma możliwości regulowania swojej pozycji przez ustawienie krzesła czy biurka.

Używaj podnóżka

Zaleca się osobom niższym, które podczas regulacji krzesła muszą podnieść je na tyle, że nogi nie dotykają podłoża lub są ustawione w nieprawidłowy sposób. Używanie podnóżka odciąża nogi oraz kręgosłup.

Używaj sprzętu pomocniczego do pracy w domu

Pracując w warunkach domowych bardzo ważne jest zachowanie jak najzdrowszej pozycji ciała. Jeśli pracujemy w siadzie na kanapie należy oprzeć plecy o ścianę lub oparcie, a komputer ustawić w taki sposób, aby szyja i plecy były prosto. W tym celu warto używać specjalnych podkładek do pracy na kanapie lub łóżku.

Rób przerwy w siedzeniu

Aby uniknąć przeciążeń związanych z pracą przy komputerze, rób przerwy. Jeśli nie ma możliwości wstania ze stanowiska pracy należy spojrzeć w dal, wykonać kilka powolnych rozciągających ruchów szyi oraz barków. Jeśli jest możliwość należy wstać i przejść się chwilę po pokoju.

Nie noś sprzętu na jednym ramieniu

Jeśli przenosisz swój laptop w torbie, nie noś jej zawsze na jednym ramieniu. Asymetryczne obciążenia mogą bowiem przyczyniać się do pojawienia się dolegliwości bólowych. Warto używać toreb z kółkami i rączką, które zupełnie eliminują dźwiganie komputera lub stosować plecak, który równo obciąża cały tułów.

Zobacz także: Jak dbać o postawę i kręgosłup dziecka?

Opracowanie: Anna Mąka

ŹRÓDŁA:
1. Tokarski T., Ergonomia pracy z laptopem, Państwowa Inspekcja Pracy, Główny Inspektorat Pracy, Warszawa 2010
2. Mieszkowska M., Bugajska J., Wolska A., Praca z komputerem przenośnym – laptopy, Bezpieczeństwo Pracy 12/2008
3. Roman Liu D., Narażenie na powstanie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych w krajach Unii Europejskiej, Bezpieczeństwo Pracy 11/2008

Wróć