Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Jak zadbać o postawę i kręgosłup dziecka ?

Długotrwałe siedzenie przy biurku może powodować napięcia mięśni pleców oraz szyi i z czasem prowadzić do dolegliwości bólowych kręgosłupa. Warto tego uniknąć, zwłaszcza w okresie kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa i zapewnić dzieciom przebywającym w domu, które obecnie większość czasu spędzają przed komputerem, wygodne oraz ergonomiczne miejsce. W ten sposób zadbamy o ich prawidłową postawę i kręgosłup.

 

Prawidłowa postawa przy biurku - na co zwrócić uwagę?

1. Biurko

Ważne by wysokość biurka była dostosowana do wzrostu dziecka. Siedząc przy biurku blat powinien być ustawiony trochę poniżej wysokości łokci a przedramiona i dłonie dziecka ułożone równolegle do blatu.

2. Krzesło

Siedzisko (z regulowaną wysokością) nie powinno być zbyt szerokie, aby dziecko mogło oprzeć się o oparcie fotela, jednocześnie mając zgięte w kolanach nogi. Podobnie jak u osób dorosłych, nogi nie powinny zwisać. Jeśli biurko jest za wysokie, warto zastosować odpowiedni podnóżek na stopy. Kąt między podudziami i udami, jak również podudziami i stopami powinien mieć co najmniej 90°, co ułatwi przepływ krwi w naczyniach kończyn dolnych

3. Monitor

Powinien znajdować się naprzeciwko twarzy i na takiej wysokości, żeby nie wymuszać nienaturalnego odchylania głowy. Przyjmuje się, że pole dobrego widzenia bez potrzeby poruszania głową jest w zakresie 0° – 30° poniżej linii horyzontu dla oczu. W przypadku laptopa należy zastosować specjalną podstawkę podnoszącą jego ekran. To uniemożliwi używanie zintegrowanej klawiatury i touchpada, dlatego należy podłączyć dodatkową klawiaturę i mysz.

4. Korygowanie postawy

Prosta sylwetka to nawyk, który trzeba sobie wypracować. Jeżeli będziemy zwracać uwagę na to, jak siedzi nasze dziecko, mamy szansę na utrwalenie prawidłowych nawyków. Pamiętajmy też by po każdej godzinie robić 5-10 minut przerwy, podczas których dziecko powinno wstać, przejść się i zrobić kilka ćwiczeń (w tym rozciąganie, skręty, skłony).

Poniżej prawidłowa pozycja siedząca:

 

 

Zobacz też: Stabilizacja tułowia

Wróć