Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Kciuk telefonisty

Jest to jednostka chorobowa, która istniała już długo przed erą telefonów, ale dotykała osób starszych, pracujących fizycznie lub używających kciuka do precyzyjnych ruchów manualnych. Z faktu powstania smartfonów i dużego zaangażowania kciuka do ich obsługi, możemy uznać kciuk telefonisty za chorobę cywilizacyjną.

Czym jest kciuk telefonisty?

Osoby korzystające ze smartfonów wykonują większość czynności kciukami, m.in. do pisania, czy przewijania ekranu. Poprzez długotrwałe nadużywanie kciuka dochodzi do zapalenia w obrębie pochewek ścięgnistych.

Objawy kciuka telefonisty

Kciuk telefonisty objawia się: bólem, spadkiem siły, ograniczeniem ruchomości, a czasem nawet promieniowaniem wzdłuż ręki.

Kciuk telefonisty - leczenie

Na leczenie kciuka telefonisty składa się:

 • odciążenie,
 • masaż, w fazie podostrej i przewlekłej,
 • kinesiotaping,
 • ćwiczenia, jeśli pozwala na to stan pacjenta,
 • leki przeciwzapalne (w stanie ostrym i podostrym).

Nie warto bagatelizować tej przypadłości, gdyż nieleczona zacznie być coraz bardziej uciążliwa, utrudniając nam nawet proste, codzienne czynności. W skrajnych przypadkach, może być także konieczna operacja pochewki ścięgna, co będzie wymagało zdecydowanie dłuższej rehabilitacji.

Profilaktyka

Najlepiej byłoby zaprzestać korzystania z telefonu (smartfonu), ale w dzisiejszych czasach to raczej niemożliwe. Jeśli czujesz, że nadużywasz kciuków, spędzając często za dużo czasu na telefonie, mamy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, które pomogą uniknąć powstania dolegliwości pt. „kciuk telefonisty”:

 1. Jak najczęściej rób sobie przerwy.
 2. Najlepiej korzystaj z telefonu oburącz; wówczas obciążenie na kciuki będzie trochę mniejsze. Jeśli musisz używać telefonu jednorącz, jak najczęściej zmieniaj ręce.
 3. Można w formie profilaktyki robić ćwiczenia usprawniające i wzmacniające stawy kciuka:
  • W ćwiczeniach usprawniających widziałbym ćwiczenia rozciągające i mobilizacyjne stawy kciuka.
  • W ćwiczeniach wzmacniających moim zdaniem najwięcej powinno być pracy izometrycznej, szczególnie przeciwstawnych mięśni do tych, które używamy korzystając z telefonu.
 4. Oczywiście jako profilaktykę również polecam masaż, który pomoże w utrzymaniu zdrowia stawów, systemu mięśniowo-powięziowego kciuka oraz zabezpieczy i zmniejszy ryzyko powstania dolegliwości z tego tytułu.

Opracowanie mgr Tomasz Tomaszewski

Wróć