Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Blog

Kolano skoczka?

Kolano skoczka jest schorzeniem dotykającym osób aktywnych fizycznie, których trening związany jest z różnego rodzaju skokami. Do sportów takich możemy zaliczyć: siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i nożną, łyżwiarstwo figurowe i wiele innych. Obejmuje ono przednią część kolana, czyli okolicę rzepki.

Jakie są objawy?

Strukturą, która zostaje uszkodzona jest ścięgno mięśnia czworogłowego i więzadło rzepki.

Objawami pojawienia się schorzenia jest:

  • Ból nasilający się podczas wysiłku
  • Ból przy dotyku
  • Ból podczas schodzenia po schodach
  • Uczucie niestabilnego, słabego kolana
  • Wrażenie opuchnięcia kolana, mimo niewidocznego obrzęku
  • Sztywność

Wyżej podane objawy są następstwem powtarzalnego obciążenia stawu związanego z fazą lądowania po wyskoku. Mało kto wie, że przy lądowaniu po skoku siła działająca na kolano jest dziesięć razy większa niż waga osoby skaczącej. Do powstania nieprawidłowości przyczynia się również nieprawidłowe ustawienie kończyn podczas ćwiczeń oraz osłabienie mięśni stabilizujących staw kolanowy.

Jak z tym walczyć?

Jeśli zaobserwujemy u siebie, którykolwiek z objawów należy skontaktować się z fizjoterapeutą. Nieleczone schorzenie może bowiem prowadzić do naderwania lub zerwania więzadła rzepki i do poważnych komplikacji.

Oto pięć rad jak poradzić sobie z kolanem skoczka:

  1. Zmień trening – przed wszystkim należy ograniczyć ilość skoków i jeśli to możliwe zredukować ilość treningów w tygodniu. Nie ma potrzeby rezygnować z aktywności fizycznej, jednak warto zmienić tryb treningowy
  2. Stosuj zimne okłady – jeśli pojawia się ból kolana można zastosować zimne okłady żelowe. Stosuje się je 2 – 3 razy dziennie po 15 – 20 minut. Okład żelowy owijamy w cienką ściereczkę, aby izolować powierzchnię skóry i zapobiec odmrożeniu.
  3. Skorzystaj z fizykoterapii – jeśli ból się utrzymuje warto skorzystać z zabiegów fizykalnych takich jak ultradźwięki czy terapia falą uderzeniową. Zabiegi te poprawiają ukrwienie i przyspieszają metabolizm tkankowy w miejscu aplikacji.
  4. Udaj się do terapeuty manualnego lub masażysty – świetnym zabiegiem jest masaż poprzeczny, funkcyjny i ćwiczenia rozciągające, które można wykonać z terapeutą. Fizjoterapeuta może zrobić również analizę biomechaniki naszego chodu, czyli sprawdzić, czy prawidłowo obciążamy kończynę podczas wysiłku. Pomoże również korygować błędy, a tym samym zmniejszyć obciążenie stawów podczas ćwiczeń.
  5. Stosuj stabilizator – jest to forma odciążenia i stabilizacji stawu kolanowego, która zapobiega urazom podczas wysiłku.

Pamiętaj, aby reagować wcześnie na pierwsze objawy bólowe w obrębie stawów! Im wcześniej podejmie się leczenie schorzeń tym szybciej będzie można wrócić do pełnej aktywności fizycznej i cieszyć się treningiem bez bólu.

Opracowanie: Anna Mąka

Wróć