Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Kręgozmyk – (nie)trudne słowo

„Niech pociechą dla nas będzie to, iż żaden ból na świecie nie trwa wiecznie. Kończy się cierpienie, pojawia się radość i tak równoważą się nawzajem.”. (Albert Camus)

W zasadzie każdy z nas, zaraz po odbiorze jakichkolwiek wyników badań, zaczyna je przeglądać i próbuje analizować. Często okazuje się jednak, że wiele z opisanych wskaźników, czy słowa użyte do opisu danego badania, tak naprawdę nic nam nie mówią.

Ile razy po odbiorze opisu badania rentgenowskiego, czy tomografii komputerowej łapaliście się za głowę czytając opis?

Nauczeni doświadczeniem zawodowym postanawiamy wyjść Wam naprzeciw i przybliżyć znacznie jednego ze słów, bardzo często pojawiającego się w diagnozach ortopedycznych.

Mam tu na myśli trudne i wywołujące lęk słowo KRĘGOZMYK.

Co to jest kręgozmyk?

Brzmi dziwnie? Strasznie? Można się przejąć, prawda? Czym więc jest?

Kręgozmyk jest to osunięcie się trzonu kręgu położonego wyżej, względem tego położonego niżej. Inaczej mówiąc jest to niestabilność kręgosłupa wynikająca z nieprawidłowego ułożenia kręgów względem siebie. Przyczyną takiej niestabilności może być wiele czynników takich jak: silne urazy mechaniczne, na przykład odniesione wskutek wypadku, niewydolność więzadeł kręgosłupa, choroby krążka międzykręgowego, jak również wady wrodzone.

Kręgozmyk - objawy

Problemem, jaki wiąże się z tą dolegliwością, jest przede wszystkim ból, pojawiający się podczas ruchów. Ogranicza to, w sposób znaczny, funkcjonowanie pacjenta, czyli jego mobilność i sprawność. W cięższych przypadkach, najczęściej, kiedy schorzenie nie zostało zdiagnozowane i poddane odpowiedniemu leczeniu, mogą pojawić się problemy neurologiczne takie jak: osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, niedowłady, drętwienia i mrowienia w okolicy nóg.

Kręgozmyk - przyczyny

Jak już wspomniałam przyczyn powstawania tego schorzenia może być mnóstwo. Najprostszą klasyfikacją stworzoną na potrzeby tego artykułu, jest podział na trzy grupy:

  • Kręgozmyk urazowy – powstający wskutek wypadku, czyli silnego urazu mechanicznego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia łuku kręgu, i do pojawienia się znacznej niestabilności.
  • Kręgozmyk zwyrodnieniowy – jak można się domyślać, powstaje w wyniku pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa i krążka międzykręgowego. Najczęściej dotyka osób starszych.
  • Kręgozmyk dysplastyczny – diagnozowany we wczesnym okresie życia. Jest to wrodzony niedorozwój kręgosłupa

Kręgozmyk można klasyfikować również biorąc pod uwagę stopień ześlizgnięcia się kręgu. W tej sytuacji pojawia się podział na cztery grupy. Jest to klasyfikacja wg Meyerdinga, gdzie pierwszy stopień to lekkie odchylenie od normy, a czwarty to zupełny brak styczności kręgów.

Jak leczyć kręgozmyk?

Kręgozmyk z niewielkim odchyleniem od normy kwalifikują się do leczenia zachowawczego w postaci ćwiczeń stabilizacyjnych oraz odpowiedniej profilaktyki. Większe odchylenia, gdzie uszkodzony został łuk kręgu, kwalifikują się już do leczenia operacyjnego i mechanicznego zespolenia odpowiedniego segmentu.

Pamiętajmy jednak, że z każdym wynikiem badania należy udać się do specjalisty, który prawidłowo odczyta obrazy diagnostycznie i zaleci odpowiedni leczenie.

W razie pytań zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie nasi fizjoterapeuci rozwieją wszelkie wątpliwości i wyjaśnią każde trudne słowo pojawiające się w Państwa opisach.

Opracowanie: Anna Mąka

Wróć