Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Blog

Nadgarstek informatyka

Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się na dolegliwości bólowe w obrębie nadgarstka i dłoni.

Co to jest nadgarstek informatyka?

Najczęściej mówi się o bólu stawu nadgarstkowego, drętwieniu i mrowieniu w palcach, czy uczuciu opuchnięcia dłoni. Objawy takie mogą świadczyć o pojawieniu się schorzenia nazywanego nadgarstkiem informatyka.

Nazwa medyczna to zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie to dotyka osób, których praca wymusza stałe, niekorzystne ustawienie ręki. Najczęściej narażone są osoby, które pracują przy komputerze: informatycy, programiści, sekretarki itd.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest przez ucisk na jeden z nerwów ręki, nerw pośrodkowy. Ucisk ten wynika właśnie z nieprawidłowego, stałego ułożenia ręki w niewłaściwej pozycji. Powoduje to drażnienie nerwu, stany zapalne i obrzęk, który wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Charakterystycznymi objawami świadczącymi o pojawieniu się schorzenia są bóle nocne, czasem utrzymujące się również w dzień, ból nasilający się przy podnoszeniu ręki, a ustępujący po jej opuszczeniu.

Jeśli proces chorobowy jest zaawansowany występuje osłabienie siły chwytu, a w skrajnych przypadkach brak możliwości utrzymania przedmiotów.

Profilaktyka zespołu cieśni nadgarstka

Jak temu zapobiegać?

  • Przede wszystkim powinniśmy zadbać o miejsce pracy. Bardzo ważne jest używanie podkładki pod mysz, która zaopatrzona jest w poduszkę odciążającą staw. Pomoże to zminimalizować nacisk na nerw podczas pracy
  • Należy odpowiednio ustawić klawiaturę, w taki sposób, aby zgięcie nadgarstka było jak najmniejsze.
  • Podczas pracy koniecznie powinniśmy robić sobie przerwy. W tym czasie można rozruszać nadgarstki, ponaciągać je i porozcierać
  • Jeśli praca wymaga długiego siedzenia przy komputerze najlepiej nie czekać na pierwsze dolegliwości bólowe – stosujmy profilaktykę! Wizyta u fizjoterapeuty pomoże rozluźnić napięte tkanki i poprawi ruchomość stawów nadgarstkowych.
  • Jeśli dolegliwości już się pojawiły nie czekaj! Udaj się do specjalisty, który dobierze odpowiednią terapię. Wczesne stadium choroby można leczyć bez ingerencji chirurgicznej. Stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia, terapię manualną i techniki rozluźniające.

Warto dbać o swoje nadgarstki!

Zobacz także: Dolegliwości biurowe

Opracowanie: Anna Mąka

Wróć