Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Blog

Najczęstsze urazy u sportowców: jak im zapobiegać i metody leczenia

W sporcie kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna. Niestety wiąże się to z podwyższonym ryzykiem różnorodnych urazów. Wszyscy sportowcy, bez względu na uprawianą dyscyplinę są narażeni na kontuzje, które mogą negatywnie wpłynąć na ich ogólny stan zdrowia, a co za tym idzie osiągnięcia sportowe. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest, aby wiedzieć jakie są najczęstsze urazy wśród sportowców, jak im zapobiegać i przede wszystkim jak je leczyć. Dzięki temu można ograniczyć ich negatywne skutki. W artykule przyjrzymy się najczęstszym urazom, jakie spotykane są u sportowców, obejmując zarówno kontuzje mięśniowo-szkieletowe, jak i inne, które mogą wystąpić w różnych dyscyplinach. Omówimy różne metody leczenia, które wspomagają proces powrotu do pełnej sprawności po doznanych urazach.

Zwichnięcia i skręcenia

Zwichnięcia stawów, a także skręcenia więzadeł to jedne z najczęstszych urazów w wielu dyscyplinach sportowych. Występują najczęściej w piłce nożnej, koszykówce, tenisie oraz bieganiu. Upadek, nagła zmiana pozycji lub niewłaściwa technika ruchu mogą prowadzić do kontuzji. Regularne wzmacnianie mięśni stabilizujących stawy, a także odpowiednia rozgrzewka przed treningiem mogą pomóc w zapobieganiu zwichnięciom i skręceniom.

Przeciążenia

Tego typu urazy wynikają z nadmiernego obciążenia mięśni, ścięgien i stawów. Takie kontuzje pojawiają się u sportowców, którzy intensywnie trenują lub wykonują monotonne, powtarzające się ruchy. Bardzo ważne jest, żeby zwracać szczególną uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało. Wszelki ból lub dyskomfort to znak, że trzeba pozwolić mięśniom i ścięgnom zregenerować się. Dobrym pomysłem jest także urozmaicanie treningów.

Łokieć tenisisty

Kontuzją wynikającą z przeciążenia jest tzw. łokieć tenisisty. Uraz ten jest spowodowany niewłaściwym ułożeniem nadgarstka w zgięciu grzbietowym. Drugą przyczyną może być wykonywanie skrętnych ruchów przy jednoczesnym zaciskaniu pięści. Do głównych objawów zalicza się ostry, pulsujący ból wraz z promieniowaniem w stronę ramienia lub nadgarstka. Ból nasila się podczas chwytania. Można także odczuwać osłabienie nadgarstka. Warto nadmienić, że łokieć tenisisty jest dolegliwością występującą nie tylko u sportowców. Kontuzja ta występuje bardzo często u pracowników biurowych, informatyków, mechaników, a także u chirurgów ortopedów.

Żeby uniknąć schorzenia należy przede wszystkim wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozciągające, a także poprawiające ukrwienie. Bardzo skuteczne jest leczenie u fizjoterapeuty poprzez masaż poprzeczny. Uszkodzona tkanka jest wtedy stymulowana do regeneracji i odbudowy. Dodatkowo można zastosować kinesiotaping, aby odciążyć bolesne miejsce. Równie skuteczne może się okazać leczenie falą uderzeniową oraz ultradźwiękami, które działają przeciwbólowo i regenerująco.

Łokieć golfisty

Schorzenie to spowodowane jest przez nadmierne przeciążenie mięśni zginacza nadgarstka. Promieniujący ból jest wywołany zapaleniem ścięgien. Tak jak w przypadku poprzedniej kontuzji, łokieć golfisty również pojawia się nie tylko u sportowców, ale także w innych zawodach. Najczęściej narażone są krawcowe, stolarze, mechanicy samochodowi oraz stomatolodzy.

Bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, ponieważ schorzenie to może skutkować trwałym uszkodzeniem nerwu łokciowego. Właśnie dlatego warto uprzednio udać się do fizjoterapeuty. Dzięki temu możemy uniknąć leczenia operacyjnego. Fizykoterapia obejmuje odpowiednie masaże wraz z rehabilitacją ruchową. Dodatkowo stosuje się krioterapię miejscową, jonoforezę oraz okłady parafinowe.

Kciuk narciarza

Jest to niezwykle bolesne schorzenie, które może skutkować ograniczeniem ruchomości kciuka. Występuje głównie u narciarzy, ale także bramkarzy czy zawodników rugby. Kciuk narciarza jest to uraz stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. Do głównych przyczyn zalicza się mocne odginanie kciuka od reszty dłoni. Najczęstsze objawy to ból kciuka, opuchlizna i zasinienie. Dodatkowo pojawiają się trudności w chwytaniu i trzymaniu przedmiotów.

Leczenie kciuka narciarza polega na całkowitym unieruchomieniu stawu na okres 4 - 5 tygodni. Po tym okresie należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie ćwiczenia ruchowe, które są skierowane na poprawę ruchomości stawu oraz rozciąganiu i wzmocnieniu tkanki miękkiej. Szybko podjęte leczenie może pomóc w odzyskaniu pełnej sprawności.

Urazy ścięgna Achillesa

Do najczęstszych urazów ścięgna Achillesa można zaliczyć zapalenie, naderwanie, a także zerwanie wiązadeł. Główną przyczynę najczęściej stanowi przeciążenie w wyniku przetrenowania oraz brak odpowiedniego przygotowania do treningu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i rozgrzanie mięśni i ścięgien. Po każdym intensywnym treningu warto dodatkowo rozluźnić mięśnie. Jeśli natomiast pojawi się ból oraz silne napięcie łydki, należy niezwłocznie zasięgnąć porady fizjoterapeuty, nawet kosztem treningu.

Źródła:

 1. Łokieć tenisisty – schorzenie nie tylko u tenisistów
  https://grudniewscy.pl/baza-wiedzy/blog/lokiec-tenisisty-schorzenie-nie-tylko-u-tenisistow (dostęp 19.07.2023)
 2. Dolegliwość zwana łokciem golfisty
  https://grudniewscy.pl/baza-wiedzy/blog/dolegliwosc-zwana-lokciem-golfisty
  (dostęp 19.07.2023)
 3. Kciuk narciarza
  https://grudniewscy.pl/baza-wiedzy/blog/kciuk-narciarza
  (dostęp 19.07.2023)
 4. Urazy ścięgna Achillesa w sporcie
  https://grudniewscy.pl/baza-wiedzy/blog/urazy-sciegna-achillesa-w-sporcie
  (dostęp 19.07.2023)
 5. Katedra i Klinika Rehabilitacji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
  Siminska Joanna, Pietkun Katarzyna, Ogurkowski Karol, Stocka Joanna, Dejewska Jolanta, Nowacka Krystyna, Hagner Wojciech
  Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty - schorzenie i współczesne metody leczenia (dostęp 19.07.2023)
 6. Adam Maksymilian Pogorzała, Katarzyna Wysokińska
  Zerwanie ścięgna Achillesa - przyczyny, objawy kliniczne, metody leczenia i profilaktyka zapobiegająca urazom
  (dostęp 19.07.2023)

Wróć