Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

(nie)bezpieczne zabawy z dziećmi

Wakacje są czasem lenistwa i odpoczynku, ale na ogół dotyczy to dorosłych, nie dzieci. Nasze pociechy wykazują w tym czasie znaczącą nadaktywność, zwłaszcza ruchową. Mamy dla Was kilka pomysłów, w jaki sposób wykorzystać ich niemal niewyczerpalne zapasy energii, z korzyścią dla ich układu ruchu:

  1. Chodzenie na bosaka

Jest to czynność uwielbiana przez dzieci. Mało osób zdaję sobie jednak sprawę z tego, że jest również bardzo zdrowa. Chodzenie boso po piasku, czy trawie, czyli podłożu nierównym i miękkim, działa jak intensywny trening dla stóp. Idealnie sprawdza się u dzieci, które mają problem z płaskostopiem, czy koślawościom w stawach skokowych. Nie tylko dzieci powinny w ten sposób przemieszczać się po plaży. Na stopy osób dorosłych wpłynie to również bardzo korzystnie.

Pamiętajmy, że większą część roku nasze stopy są „uwięzione” w butach, warto pozwolić im na pracę na innym podłożu!

  1. Pływanie i zabawy w wodzie

Woda jest również uwielbiana przez dzieci. Wszelkiego rodzaju zabawy wodne, takie jak: granie w piłkę, chodzenie w wodzie po kolana, czy nawet zabawy w błocie, będą stanowiły świetne ćwiczenia dla dziecka. Woda daje pewien opór, zatem mięśnie muszą pracować ciężej i w ten sposób się wzmacniają . Samo pływanie również wzmacnia mięśnie całego ciała i bardzo korzystanie wpływa na wzmocnienie kręgosłupa naszych dzieci.

  1. Zabawy ruchowe na powietrzu

Jeśli nasze dziecko jest mało aktywne w ciągu roku szkolnego, lub ma bardzo dużo zajęć wymuszających przyjmowanie pozycji siedzącej, warto wykorzystać urlop do aktywności ukierunkowanych na poprawę postawy ciała.

  • Granie w rodzicami w piłkę, kopanie dołków w piasku, wygłupy i przewracanki na trawie wzmocnią plecy dziecka i będą korzystanie wpływały na poprawę postawy ciała.
  • Zabawy polegające na chodzeniu na wewnętrznych, czy zewnętrznych krawędziach stóp, chodzenie na palcach, czy na piętach wzmocnią mięśnie stóp i będą zapobiegały płaskostopiu.
  • Bieganie, chodzenie i jazda na rowerze świetnie wpłynie na wydolność organizmu i poprawi kondycję dziecka

Na koniec mamy jeszcze kilka uwag dotyczących czynności, które często włączamy do zabaw z dziećmi, a które mogą spowodować pewne kontuzje:

  1. Podnoszenie dziecka za rączkę do góry – dzieci to wprawdzie kochają, ale taka zabawa może spowodować uszkodzenie więzadeł i mięśni w okolicy barku, stawu łokciowego, lub nadgarstkowego. Lepiej podnosić dziecko chwytem pod pachy, jest to zdecydowanie bezpieczniejsze.
  2. Helikopter – chwyt za rączki i kręcenie się wokół własnej osi. Zabawa taka może również spowodować uszkodzenie aparatu mięśniowo – więzadłowego stawów rąk. Nie musi dojść do naderwania, samo rozciągnięcie tych struktur może spowodować pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym wieku
  3. Podrzucanie dziecka do góry – wstrząsy spowodowane taką zabawą mogą niekorzystanie wpływać na dziecięcy kręgosłup, głównie odcinek szyjny. Często dzieci nie mają silnych mięśni karku i przy lądowaniu głowa luźno ucieka w tył. Warto mieć to na uwadze!

Pamiętajmy! Aktywujmy nasze pociechy, ale w sposób odpowiedzialny i bezpieczny!

 

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć