Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Ostroga piętowa

Co to jest i skąd się bierze?

Ostroga piętowa opisywana jest przez lekarzy jako „narośl kostna”, „dziób kostny” wyrastający na pięcie i powodujący dolegliwości bólowe. W znacznym stopniu utrudnia to chodzenie, ogranicza aktywność fizyczną, a stosowanie miękkiej wkładki żelowej nie rozwiązuje przecież problemu.

Ostroga piętowa nie jest zmianą, która pojawia się znikąd. Dużą rolę w mechanizmie powstawania takiej zmiany odgrywa ścięgno Achillesa oraz tak zwane rozcięgno podeszwowe stopy, które przyczepia się do okostnej kości piętowej. W skutek nadmiernych obciążeń i nieprawidłowego napięcia tych struktur dochodzi do podrażnienia, szarpania tego przyczepu.

Długotrwałe przeciążenia powodują powstanie przestrzeni pomiędzy kością piętową, a rozcięgnem podeszwowym i z czasem to miejsce wypełniane jest komórkami okostnej, które formują się w ostrogę piętową.

Przeciążenie stopy może być spowodowane noszeniem złego obuwia, nadmiernym i nieprawidłowym wysiłkiem fizycznym, u osób nieaktywnych skróceniem mięśni łydki oraz struktur ścięgnistych stopy.

Możemy tu również wyliczyć nadwagę, płaskostopie lub źle dobrane wkładki ortopedyczne.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Wśród metod leczenia powszechnie stosowanych na tę jednostkę chorobową wyliczamy:

  • zabieg ultradźwięków i fali uderzeniowej – zabiegi z zakresu fizykoterapii, które mechanicznie działają na ostrogę zmniejszając dolegliwości bólowe
  • iniekcje z leków sterydowych – podawane w miejsce zmienione,również zmniejszają ból

Te zabiegi likwidują tylko skutki, nie leczą niestety przyczyny. Jeśli chcemy pozbyć się problemu ostrogi piętowej na dłużej i nie chcemy być skazani na cykliczne wizyty w gabinetach lekarskich zaleca się działania mające na celu rozluźnienie napiętych struktur oraz przywrócenie równowagi mięśniowej:

  • masaż rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa oraz całej łydki
  • terapia punktów spustowych
  • rozciąganie i relaksacja poizometryczna kończyny dolnej
  • nauka prawidłowych wzorców ruchowych – indywidualnie z terapeutą
  • automasaż – samodzielne opracowanie napiętych struktur kończyny dolnej przez rolowanie wałkiem lub butelką wody, masaż stopy piłeczką tenisową

Jeśli masz problem z ostrogą piętową, zapraszamy do naszego gabinetu!

Opracowanie mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć