Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Przedświąteczne przygotowania! Uwaga na kręgosłup!

Okres przedświąteczny, to bardzo szczególny czas, który jest niezwykle ważny dla większości z nas, gdyż oprócz świątecznego nastroju musimy się także zmierzyć z przygotowaniem mieszkania na przyjęcie rodziny, czy znajomych.

Co się z tym wiąże? Oczywiście sprzątanie i gotowanie!

Jak dbać o kręgosłup w czasie przygotowań do świąt?

Kręgosłup boli po nadmiernym obciążeniu go oraz po przyjmowaniu niekorzystnych pozycji. Pamiętajmy, że generalne porządki są bardzo ciężką pracą i mogą nam zaszkodzić. Mamy dla Was kilka rad, jak się przed tym ustrzec.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę!

Pamiętaj, że nie musisz posprzątać całego domu w jeden dzień. Rozdziel obowiązki między domowników i dokładnie zaplanuj całe sprzątanie. Ciężkie prace, takie jak mycie okien, czy wieszanie firan, wykonuj z przerwami, żeby nadmiernie nie obciążyć pleców.

Pamiętaj o prawidłowych pozycjach!

Unikaj uchylania się oraz nadmiernego skręcania tułowia. Jeśli musisz umyć podłogi, użyj mopa na długim kiju, lub uklęknij. Przedmioty podnoś przykucając. W ten sposób nie nadwyrężysz swojego kręgosłupa.

Zobacz także: 10 zasad bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów

Nie dźwigaj!

Jeśli musisz zrobić duże zakupy, poproś o pomoc kogoś z rodziny, lub skorzystaj z torby na kółkach. To nieprawda, że wózek na zakupy jest atrybutem starszych pań! Dzięki niemu nie musisz dźwigać i możesz kupić dużo więcej produktów. Nie wnoś również samodzielnie do mieszkania choinki, zwłaszcza tej osadzone w doniczce z ziemią.

To może skończyć się poważną kontuzją!

Staraj się wysypiać!

Sen to podstawa regeneracji naszego organizmu, również kręgosłupa. Im mniej snu, tym łatwiej o kontuzję. W przedświątecznym przygotowaniu musisz dbać także o siebie!

Zobacz także: Skutki spania na fotelu i sofie

Mamy nadzieję, że te kilka rad pomoże chronić Wasz kręgosłup w tym szczególnym okresie. Pamiętajcie, że lepiej mieć nierówno zawieszoną firanę, niż bolący kręgosłup!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć