Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Czym jest przepuklina krążkowa ?

Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę”. (Georg Christoph Lichtenberg)

Prawie 2/3 wszystkich uszkodzeń kręgów i krążków międzykręgowych występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który jest najbardziej obciążony masą ciała. Do typowych objawów zespołu kręgosłupa lędźwiowego należą: bóle krzyża, lumbago, rwa kulszowa i przepuklina krążkowa kręgosłupa.

Bóle krzyża

Bóle krzyża powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych i uszkodzeń w obrębie kręgów i krążków lędźwiowych z powodu wadliwej postawy, przeciążenia pracą, nadwagą, spaniem na złych materacach i niewłaściwego odżywiania się.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to zespół objawów związany z uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych L4-S3 tworzących nerw kulszowy, lub bezpośrednio na nerw. Ucisk taki powoduje ból okolicy pośladka promieniujący do tylnej części kończyny dolnej. W stanach ostrych charakterystycznym objawem jest nasilenie dolegliwości podczas próby prostowania nogi i przy zmianie pozycji. Dolegliwości zmniejszają się lub zupełnie ustępują gdy pacjent przyjmuje pozycję krzesełkową, czyli leżenie na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym.

Dyskopatia

Dyskopatia – obejmuje szereg zmian w obrębie krążka międzykręgowego i jest wieloetapowa. Jednym z etapów dyskopatii jest przepuklina krążka międzykręgowego, która definiowana jest jako uszkodzenie pierścienia włóknistego i uwypuklenie się jądra miażdżystego. Powoduje to uciska na nerwy rdzeniowe oraz na inne struktury kanału kręgowego. Przyczyn powstawania przepukliny krążkowej jest wiele, jednak jako najczęstsze podaje się silne przeciążenia kręgosłupa, zaburzenia metabolizmu krążka, urazy mechaniczne.

Leczenie schorzeń kręgów i krążków międzykręgowych

Lekarze najczęściej takim chorym proponują leczenie farmakologiczne polegające na podaniu silnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz unieruchomienie w celu wyeliminowania czynnika drażniącego. Jeśli dolegliwości nie ustępują zalecają zabieg operacyjny polegającej na usunięciu tej części jądra miażdżystego, która wywołuje ucisk. Często konieczne jest zespolenie segmentu ruchowego, czyli dwóch trzonów kręgowych. Operacja powinna być jedynie ostatecznością. Po nieudanej operacji nie ma już powrotu do całkowitego wyzdrowienia. Pacjent zostaje sam ze swoim dolegliwościami.

W wielu przypadkach, kiedy pierścienie włókniste nie zostały przerwane i ciągłość dysku jest zachowana możliwe jest zastosowanie rehabilitacji.

Można również zastosować metodę Zintegrowanego Masażu Manualnego /ZMM/ : rozluźnienie, masaż, oraz specjalistyczne techniki terapii manualnej. Szanse wyleczenia i powrotu do zdrowia są duże, pod warunkiem, że stosuje się profilaktykę dostępną w zakładce PO ZABIEGU…

Wróć