Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest dolegliwością bólową, zlokalizowaną w okolicy odcinka lędźwiowego, w pośladku oraz w całej kończynie dolnej.

Rwa kulszowa a ból

Najczęściej promieniowanie przebiega z tyłu uda, aż do kolana i dalej po zewnętrznej i wewnętrznej stronie łydki. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe dotykają również stopy, a szczególnie palucha. Bólowi towarzyszyć mogą zaburzenia czucia powierzchownego, a w niektórych przypadkach zaburzenia pracy mięśni, takie jak osłabienie ich siły, czy opadanie stopy.

Przyczyny rwy kulszowej

Wiele osób uważa, że rwa kulszowa jest chorobą samą w sobie. Otóż nie! Najczęściej jest wynikiem zmian w obrębie, krążków międzykręgowych, więzadeł kręgosłupa, stawów krzyżowo biodrowych, czy mięśni obręczy biodrowej. Należy zwrócić uwagę, że jej pojawienie się nie ma jednej przyczyny, znacznie komplikuje to diagnozowanie i odpowiednie leczenie.

W opracowaniach akademickich znajdziemy informacje, że rwa kulszowa pojawia się w wyniku ucisku na korzeń nerwowy na poziomie kręgosłupa. Podrażnienie to, daje reakcję zapalną i dolegliwości na całej długości nerwu kulszowego. jest to prawda, ale nie zawsze jedno schorzenie wynika z drugiego.

Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie oraz dyskopatie najczęściej wpływają na pojawienie się rwy kulszowej. Jednak inne dolegliwości też mogą dawać podobne objawy, a standardowe leczenie nie daje takich rezultatów.

Jak leczyć rwę kulszową?

Aby cokolwiek leczyć należy najpierw to zdiagnozować! Standardowa procedura leczenia tego schorzenia polega na oddaniu pacjentowi domięśniowo środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz doraźnie kompleksu witaminy B. Działania takie likwidują dolegliwości, ale nie leczą przyczyny!

Aby wyleczyć nawracającą rwę najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci leczenie przez odpowiednia metodę fizjoterapeutyczną. Nie farmakologicznie, ale funkcjonalnie! Poprzez obserwację reakcji pacjenta dopasuje techniki terapeutyczne oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia.

W leczeniu nawracającej rwy kulszowej bardzo ważna jest profilaktyka, która polega na unikaniu czynności nadmiernie obciążających nasz kręgosłup i stawy. Należy:

  • podnosić niewielkie ciężary, zawsze przykucając
  • unikać długiego siedzenia, zwłaszcza w niewygodnych pozycjach
  • ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha
  • konsultować się z fizjoterapeuta, który pomoże w walce z uciążliwym problemem.

Zapraszamy do Naszego Gabinetu!

mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć