Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Śpij zdrowo i dbaj o swój kręgosłup

Sen powinien być czasem wypoczynku, odprężenia i relaksu. Śpimy po to, aby zregenerować siły i przygotować się do trudów następnego dnia. Nie możemy więc dopuścić do sytuacji, w której rano budzimy się zmęczeni i z obolałym kręgosłupem.

Jak zapobiegać takim bolesnym porankom?

Mamy dla Was kilka rad:

Materac

Jest bardzo ważnym elementem, jeśli nawet nie najważniejszym. Nie powinien być zbyt miękki, nie możemy się zapadać w czasie leżenie. Jeśli jest zbyt twardy, nasz kręgosłup odczuje go jak spanie na desce.

 

Jaki zatem wybrać? Na rynku znajdziemy wiele materacy o średniej twardości. Bardzo dobrym sposobem doboru jest testowanie materaca w sklepie.

 

Warto nie patrzeć wcześniej na cenę, ponieważ drogie materace wcale nie są lepsze od tych tanich.

Poduszka

Kolejny bardzo ważny element w wyposażeniu naszego łóżka.

 

Dobór odpowiedniej poduszki ma wpływ przede wszystkim na odcinek szyjny. Głowa i szyja powinny być ułożone w linii prostej, bardzo dobrze sprawdzają się poduszki profilowane, ze specjalnym wycięciem. Podobnie jak w przypadku materaca, warto wypróbować kilka zanim zdecydujemy się na jedną konkretną. Często lepiej sprawdzają się półwałki lub wałki, które pacjenci podkładają sobie pod kark.

 

Podobnie jak w przypadku materaca, nie należy sugerować się ceną!

Pozycja

Przede wszystkim powinna być wygodna! Jeśli preferujemy spanie na plecach, zaleca się podłożenie wałka lub zwiniętego ręcznika pod kolana. Pozwoli to na maksymalne odciążenie odcinka lędźwiowego. Jeśli lubimy spać na boku, ważne jest dopasowanie poduszki w taki sposób, aby kręgosłup znajdował się w jednej linii. Przy spaniu na brzuchu warto podłożyć wałek pod stopy, aby odciążyć stawy kolanowe.

 

Wprawdzie najbardziej odciążającą pozycja jest ta, w leżeniu na plecach, ale pamiętajmy, że należy spać w taki sposób, aby rano wstać wyspanym i bez bólu.

 

Jeśli masz jakieś wątpliwości zapraszamy na wizytę konsultacyjną. Nasi terapeuci chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące pozycji do spania!

 

Opracowanie: Anna Mąka

Wróć