Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Stabilizacja tułowia

Stabilizacja tułowia, to kontrola mięśniowa, która jak sama nazwa wskazuje, jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej stabilizacji naszego tułowia a więc i naszego kręgosłupa.

Mięśnie core

Centrum naszego ciała znajduje się w przestrzeni, która od przodu ograniczona jest mięśniami brzucha, od tyłu mięśniami przykręgosłupowymi i pośladkowymi, od góry przeponą, od boku mięśniami ud a od dołu mięśniami dna miednicy. Wszystkie te mięśnie bezpośrednio lub pośrednio przyczepiają się do okolicy kręgosłupa lędźwiowego.

 

Ruchy naszego ciała powinny brać swój początek z napięcia właśnie mięśni środka (mięśni core). W wielu przypadkach niestety jest zupełnie na odwrót.

Jak rozpoznać, że mięśnie są osłabione?

Mięśnie stabilizujące są słabe, co można zaobserwować już na pierwszy rzut oka. Zmienia się bowiem ustawienie naszego ciała. Brzuch wysuwa się do tyłu, powiększa się lordoza lędźwiowa, czyli naturalne wygięcie kręgosłupa, plecy zaokrąglają się a głowa często wysuwa się w przód.

 

W związku z brakiem naturalnej ochrony naszego kręgosłupa, mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Kiedy korzystamy z jakiejś terapii kręgosłupa a efekty są krótkotrwałe prawdopodobnie oznacza to, że mięśnie centralne są osłabione. Aby uzyskać zadowalające efekty leczenia, należy włączyć do niego odpowiednie ćwiczenia.

Po co nam silne mięśnie głębokie?

Silny gorset mięśniowy pozwala na uniknięcie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Przeciwdziała różnym kontuzjom kręgosłupa. Poprawia naszą sprawność, koordynację i równowagę. Warto pamiętać, że kaloryfer na brzuchu nie oznacza, że mięśnie środka są mocne. Ćwicząc w siłowni często nie aktywujemy mięśni głębokich, tylko powierzchowne a to zupełnie co innego.

Ćwiczenia stabilizujące tułów

Ćwiczenia stabilizacji wymagają precyzji, dokładności i odpowiedniego ustawienia ciała. Patrząc z boku, może się wydawać, że są bardzo łatwe do wykonania, jednak tak naprawdę potrafią zmęczyć bardziej, niż klasyczny trening siłowy. Można je wykonywać samodzielnie w domu, jednak jeśli zaczynamy swoją przygodę z tymi ćwiczeniami, warto poprosić o pomoc fizjoterapeutę. Skoryguje on ustawienia ciała i nauczy, na co zwracać uwagę, aby trening przyniósł jak najlepsze efekty.

 

Wróć