Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Czym jest terapia manualna ?

Pacjenci często pytają czym jest terapia manualna i na czym ona polega? Dlatego dzisiejszy artykuł dotyczy właśnie tej tematyki.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych zajmująca się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu, a głównie kręgosłupa. Stosowana jest w ortopedii, neurologii i reumatologii. Uważa się ją za najefektywniejszą formę rehabilitacji, gdyż wpływa na poprawę ruchomości w stawach oraz zmniejsza lub całkowicie znosi ból.

Ograniczenie ruchomości w stawach

Wśród wielu przyczyn ograniczenia ruchomości w stawie i powstawania zmian czynnościowych, są głównie zaburzenia prawidłowych stereotypów postawy i ruchów. Wśród czynników mających bezpośredni wpływ na to, ma nieodpowiednia pozycja w pracy, nieprawidłowe wykonywanie codziennych, powtarzanych czynności ruchowych, przebyte urazy, stany pooperacyjne, zły stereotyp oddychania. W obecnych czasach ogromny wpływ odgrywa również stres, który przyczynia się do powstawania napięcia mięśniowego, a co za tym idzie, do bólu. Oba te czynniki mają bezpośredni wpływ na ograniczenie ruchomości w danym stawie czy stawach.

Do najważniejszych zadań terapii manualnej należy złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych a także rozpoznanie i odzyskanie swobody ruchu w stawie.

Przygotowanie do terapii manualnej

Przed rozpoczęciem terapii przeprowadza się z pacjentem wywiad lekarski, badanie palpacyjne i funkcjonalne aparatu ruchu. Badanie wykonuje się w spoczynku i podczas wykonywania ruchów czynnych przez pacjenta. Terapeuta podczas badania ocenia stan tkanek miękkich, jakość ruchów poszczególnych stawów oraz ocenia charakter oporu występującego podczas przemieszczania się poszczególnych kości względem siebie. Po ocenie badanego dobierany jest rodzaj terapii, najskuteczniejszej dla pacjenta.

Rodzaje terapii manualnej

Terapia manualna wykorzystuje różne techniki, które pomagają w przywróceniu sprawności u pacjenta. Są to w większości:

  • techniki lecznicze tkanek miękkich (ugniatanie, rozciąganie, głaskanie, rolowanie);
  • techniki lecznicze układu mięśniowego (poizometryczna relaksacja, wzmacnianie, stretching);
  • trakcje;
  • mobilizacje i automobilizacje stawów;
  • manipulacje stawów (techniki pchnięcia);
  • terapia punktów spustowych
  • pinoterapia

Do najczęściej stosowanych i jednocześnie najefektywniejszych technik zabiegowych należy mobilizacja i manipulacja. Oba elementy zalicza się do najtrudniejszych w postępowaniu terapeutycznym.

Terapia manualna z masażem leczniczym

Terapię manualną w połączeniu z masażem leczniczym kręgosłupa stosuje się głównie w napięciach mięśni, zwyrodnieniach i urazach stawów, dolegliwościach, przeciążeniach oraz skrzywieniach w obrębie kręgosłupa, przy migrenach, przemęczeniach, bezsenności a także w nerwobólach.

Opracowała: Fizjoterapeutka Anna Karpińska

Wróć