Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Dlaczego w ogóle boli nas kręgosłup?

Każdy wie, że kręgosłup może boleć. Wielu z Nas odczuło to na własnej skórze, ale co tak naprawdę jest przyczyną dolegliwości bólowych?

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Zazwyczaj ból kręgosłupa pojawia się po silnym przeciążeniu, np.: dźwignięciu czy szarpnięciu. Wielu ludziom wydaje się, że jest to bezpośrednia przyczyna dolegliwości.

Prawda jest jednak nieco inna. Oto kilka przyczyn dolegliwości bólowych:

Wadliwa i wymuszona postawa ciała

Mamy tu na myśli nieprawidłowo wykształcone krzywizny kręgosłupa, które powodują złe ustawienie całego ciała. Skutkiem tego jest nieprawidłowe obciążenie kręgów i krążków międzykręgowych, a co za tym idzie, powolne uszkadzanie tych struktur.

Zła postawa ciała jest spowodowana złymi nawykami. Ważne jest, aby korygować się od najmłodszych lat.

Pamiętajmy, że na korektywę nigdy nie jest za późno. Jeśli masz problem z garbieniem się, nie czekaj, udaj się do fizjoterapeuty na odpowiednie ćwiczenia korygujące.

Zobacz także: 4 pozycje niwelujące ból kręgosłupa

Nadwaga

Wszyscy wiemy, że zbędne kilogramy nie tylko są nieładne, są również niezdrowe. Tłuszcz źle wpływa na pracę narządów wewnętrznych, powoduje wiele groźnych chorób, ale większa waga, to również większe obciążenie dla naszego kręgosłupa. Dbaj o dietę i nie dokładaj swojemu ciału dodatkowych obciążeń!

Brak ruchu

„Ruch to życie, bezruch to śmierć”. To bardzo trafne słowa francuskiego filozofa Pascala. Jeśli chcesz mieć zdrowy kręgosłup i jak najdłużej cieszyć się życiem bez bólu, musisz polubić ćwiczenia. Ćwiczenia pozwalają na pracę stawów w takich zakresach ruchu, jakich nie używamy w codziennym życiu. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację, kondycję i przyspieszają regenerację tkanek. Wpływają pozytywnie na nasze zdrowie oraz na nasz wygląd! Ruch fizyczny zapewni zdrowe, jędrne, gładkie, gibkie ciało na bardzo długie lata!

Stałe przeciążenia

Przez stałe przeciążenia rozumiemy jedną stają czynność wykonywaną bardzo często. Może to być praca biurowa, wymagająca siedzenia przy komputerze, może to być fizyczna praca, polegająca na wykonywania tych samych czynności. Wiemy, że pracy nie da się zmienić, jednak warto dbać o odciążenie kręgosłupa w przerwach w pracy, lub nie obciążać go dodatkowo w domu. Jeśli dużo siedzimy w biurze, odpoczywajmy w domu w pozycji leżącej. Jeśli wykonujemy pracę fizyczną, dbajmy o odpowiednio mocny gorset mięśniowy.

Zapytaj więc swojego fizjoterapeutę, co możesz zrobić, aby odciążyć swoje plecy.

Nieprawidłowe obuwie i odzież

W tym punkcie pojawi się pewna ciekawostka: Zbyt obcisłe ubrania mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa! Zdziwieni? Mocno opięte spodnie, krępujące swobodne ruchy, albo spódnice, które wymuszają chód małymi kroczkami, ograniczają ruchy miednicy i powodują silne napięcie mięśni przykręgosłupowych. Może to skutkować bólem. Mówimy tu oczywiście o stałym noszeniu takiej odzieży, raz na jakiś czas jeszcze nikomu nie zaszkodziło:-)

Zobacz także: Wysokie obcasy - nosić czy nie?

Dbaj o swój kręgosłup, bo jest elementem, którego nie da się przecież wymienić!

mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć