Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

URLOP – UWAŻAJ NA KRĘGOSŁUP!

Sezon urlopowy w pełni, czas relaksu i wypoczynku i perspektywa wylegiwania się na słońcu przez najbliższy tydzień. Jednak zanim znajdziemy się na wymarzonej plaży, trzeba się przygotować do wyjazdu. Bardzo często zdarza się, że właśnie podczas tych przygotowań zaczyna boleć nas kręgosłup.

Co zatem robić, żeby nie zacząć urlopu z dokuczliwym bólem pleców?

  1. Ostrożnie z pakowaniem! – pakując się na wyjazd nie zapominaj o zasadach bezpiecznego podnoszenia. Nie dźwigaj walizek na wyprostowanych nogach! Zawsze przykucnij przed podniesieniem ciężkiego przedmiotu. Pakując rzeczy do bagażnika poproś kogoś o pomoc, lub oprzyj się jedną nogą o samochód i napnij mięśnie brzucha. W ten sposób zmniejszysz obciążenie kręgosłupa.
  2. Rób przerwy w podróży! – Jadąc samochodem w daleką podróż pamiętaj, aby robić przerwy co 1,5-2 godziny. Postój nie musi być długi, ważne żeby na chwilę zmienić pozycję, wyprostować się i chwilkę pospacerować. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której po kilku godzinach ciągłej jazdy, nie jesteś w stanie wysiąść z samochodu z powodu bólu.
  3. Mierz siły na zamiary! – Jeśli jesteś zwolennikiem aktywnego spędzania czasu, ale na co dzień nie uprawiasz regularnie sportu, uważaj na nadmierny wysiłek. Nie rzucaj się w wir aktywności chcąc nadrobić cały rok bezruchu! Warto się rozgrzać i powoli zwiększać poziom trudności w swojej aktywności!
  4. Uważaj na przechłodzenia! – Jeśli masz problem z kręgosłupem staraj się nie narażać na przechłodzenie. Jest to ważne zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni. Zdarza się, że taki „owiany” kręgosłup zaczyna boleć i można zepsuć sobie cały urlop.
  5. Weź ze sobą apteczkę! – Spakuj do walizki niezbędnik pomocny w bólu kręgosłupa. Przydadzą się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, plastry rozgrzewające, okład żelowy ciepło/zimno, czy pas lędźwiowo-krzyżowy.

Życzymy udanego urlopu!!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka

Wróć