Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Blog

Zdrowy kręgosłup u kierowcy zawodowego, pracownika biurowego i informatyka

Przeciążony odcinek lędźwiowy jest schorzeniem, które dotyka wielu ludzi. Kierowcy zawodowi, pracownicy biurowi i informatycy przeważnie mają siedzący tryb życia, co może prowadzić do bolesnych objawów w odcinku lędźwiowym. Dolegliwość ta w większości przypadków powoduje duży dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście istnieją sposoby, żeby skutecznie leczyć to schorzenie, a także zapobiegać jego powstawaniu.

Przeciążony odcinek lędźwiowy – profilaktyka

Profilaktyka jest niezwykle ważna, żeby zapobiegać przeciążeniom w odcinku lędźwiowym. Kierowcy zawodowi, pracownicy biurowi oraz informatycy powinni unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji i starać się wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie odcinka lędźwiowego. Są one niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają zmniejszenie napięcia, a także poprawę elastyczności mięśni. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających co najmniej trzy razy w tygodniu a jeśli jest to możliwe, codziennie.

Dodatkowo dobrze jest robić częste przerwy w pracy, aby zrelaksować mięśnie. Przerwy te powinny trwać co najmniej 15 minut i w miarę możliwości powinno się je wykonywać co 45 minut. Dobrym pomysłem jest ustawienie automatycznego przypomnienia w smartfonie, które będzie regularnie informowało o potrzebie odpoczynku.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest utrzymanie prawidłowego poziomu aktywności fizycznej przy jednoczesnym unikaniu zbyt intensywnych ćwiczeń, które mogą być szkodliwe dla mięśni lędźwiowych. Zamiast tego lepiej wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające, a także stosować techniki relaksacji, takie jak medytacja czy joga.

Ćwiczenia rozciągające, takie jak skłony, pochylenia, oraz przednie i boczne rozciąganie są idealnym sposobem na zapobieganie napięciu mięśni. Warto również skorzystać z prowadzonych przez fizjoterapeutów technik relaksacji, które pomagają w zmniejszeniu stresu i narastającego napięcia mięśniowego. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ponadto pomaga w profilaktyce przeciążenia odcinka lędźwiowego.  Należy również wspomnieć o tym, że regularne ćwiczenia to doskonały sposób na osiągnięcie lepszej postawy ciała.

Pamiętaj, że wszelka aktywność fizyczna powinna być zwiększana stopniowo. Dodatkowo ćwiczenia można uzupełniać masażami i zabiegami rehabilitacyjnymi. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań. W przeciwnym razie możemy pogłębić problem.

Jeszcze jednym ważnym elementem profilaktyki jest korzystanie z ergonomicznych mebli i krzeseł, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy.

Przeciążony odcinek lędźwiowy – leczenie

Z pomocą fizjoterapeuty można skutecznie leczyć przeciążony odcinek lędźwiowy. Fizjoterapeuta jest wykwalifikowanym specjalistą, który dobierze najlepsze metody terapii do naszych potrzeb. Ponadto zaleci ćwiczenia, które pomogą w utrzymaniu elastyczności mięśni i stawów. W niektórych sytuacjach może być konieczne wdrożenie diety, aby uniknąć produktów żywnościowych i składników odżywczych, które mogą powodować nasilenie objawów. Ważne jest również, aby uważnie monitorować postępy w leczeniu i regularnie konsultować się z lekarzem w celu dostosowania planu terapeutycznego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Nadgarstek informatyka

Warto wspomnieć także o jeszcze jednym schorzeniu, na które narażeni są przede wszystkim informatycy. Jest to tak zwany “nadgarstek informatyka”. Schorzenie to fachowo nazywa się zespołem cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka jest to stan, w którym nadgarstek jest zbyt mocno obciążony i powoduje bolesne doznania. Choroba ta często jest spowodowana długotrwałym siedzeniem i używaniem źle dopasowanej myszy komputerowej. W efekcie może to prowadzić do bardzo dotkliwych bólów, skurczy i ograniczeń ruchliwości nadgarstka.

Aby uniknąć tego stanu, fizjoterapeuci zalecają przede wszystkim poprawienie postawy ciała oraz regularne ćwiczenia, które pomogą wzmocnić nadgarstek i uniknąć przeciążenia. Informatycy powinni również stosować możliwie jak najbardziej ergonomiczne biurka i krzesła, a także myszy i podkładki, aby zminimalizować wysiłek potrzebny do pracy.

Podsumowanie

Przeciążony odcinek lędźwiowy oraz zespół cieśni nadgarstka są to schorzenia nabyte, którym można przeciwdziałać. Jeśli już powstaną, można je skutecznie leczyć. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który przygotuje indywidualny i spersonalizowany plan leczenia. Odpowiednie ćwiczenia oraz zbilansowana dieta są kluczem do sukcesu w leczeniu przeciążonego odcinka lędźwiowego oraz zespołu cieśni nadgarstka. Kluczową rolę odgrywa prowadzenie zdrowego trybu życia, gdyż tylko w ten sposób można zapobiegać tym schorzeniom.

Źródła:

  1. Krus.gov.pl, Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, profilaktyka https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/dzialalnosc-prewencyjna/aktualnosci-prewencyjne/artykul/28616ad43becf1e76e91c1c50e112724-40/ (dostęp 02.05.2023 r.)
  2. Natalia Agnieszka Walkowiak, Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa
  3. Wylecz.to, Ból dolnego odcinka kręgosłupa https://wylecz.to/kosci-i-stawy/bol-dolnego-odcinka-kregoslupa/ (dostęp 02.05.2023 r.)

Wróć