Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Blog

Życie bez bólu cz.3

Ból pleców – zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym – to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. W przypadku Pacjentów dolegliwości przyczyniają się do pogorszenia jakości życia i utraty sprawności, natomiast po stronie opieki zdrowotnej generują wysokie koszty. Dlatego zwraca się szczególną uwagę na prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz zaplanowanie terapii. W artykule omówimy, jak wygląda diagnostyka oraz sposoby leczenia bólu pleców.

Osoby odczuwające ból pleców powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu poznania przyczyny i patomechanizmu dolegliwości. Jest to kluczowy element, bez którego prowadzenie terapii jest znacznie utrudnione. Podstawowymi narzędziami diagnostycznymi są: wywiad przedmiotowy, podmiotowy oraz badanie fizykalne. W pierwszym przypadku do szczególnie istotnych informacji zalicza się miedzy innymi: przyczynę powstania dolegliwości (incydent, uraz) lokalizację, rodzaj bólu, czas trwania, czynności nasilające oraz redukujące dolegliwość. Pytania powinny obejmować też codzienną aktywność – również zawodową. W badaniach fizykalnych wykorzystywane są różne metody – m.in. badanie zakresu ruchu, palpacja, ocena postawy ciała, testy funkcjonalne. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, Pacjent zostaje skierowany na badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny, RTG) lub laboratoryjne (np. ocena stężenia markerów stanu zapalnego).

Leczenie bólu pleców

Leczenie bólu pleców nie wygląda tak samo u każdego Pacjenta. Wdrożona terapia powinna być zindywidualizowana oparta na prawidłowo przeprowadzonej diagnozie i uwzględniać przede wszystkim umiejscowienie, przyczyny i rodzaj bólu, ale też wiek Pacjenta, jego ogólny stan zdrowia czy współistniejące jednostki chorobowe.

Leczenie bólu pleców może opierać się o:

 • metody farmakologiczne,
 • zabiegi chirurgiczne,
 • metody niefarmakologiczne.

Niekiedy terapia bólu pleców jest bardzo złożona i wymaga zastosowania wielu metod jednocześnie lub w sposób następujący po sobie. Zdarza się też, że trwa długo i jest rozłożona w czasie. Niewątpliwie konieczna jest współpraca specjalistów. Nie tylko na linii ortopeda-fizjoterapeuta, ale często także swój udział w leczeniu ma dietetyk czy psycholog.

Farmakologiczne leczenie bólu pleców

Farmakoterapia ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także złagodzenie stanu zapalnego w tkankach. Leki można stosować doustnie, miejscowo oraz w postaci iniekcji domięśniowych lub dożylnych. Dawkowanie i czas trwania terapii trzeba zawsze uzgodnić z lekarzem – nawet w przypadku leków dostępnych bez recepty.

Niefarmakologiczne leczenie bólu pleców

Do niefarmakologicznego leczenia bólu pleców zaliczane są różnego rodzaju metody fizykoterapeutyczne i fizjoterapeutyczne. Szczególne znaczenie ma terapia manualna – zwłaszcza połączona z innymi metodami. W badaniach dotyczących leczenia bólu pleców można znaleźć wzmianki o zastosowaniu m.in. akupunktury, pinoterapii, suchego igłowania, masażu leczniczego.

W dostępnych badaniach podkreślana jest również rola ćwiczeń w leczeniu bólu kręgosłupa. Szczególnie, gdy są one połączone z technikami manualnymi. Nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości, ale również zwiększają statyczną i dynamiczną wytrzymałość mięśni oraz niwelują ograniczenia funkcjonalne. Dzięki ćwiczeniom poprawia się ruchomość kręgosłupa.

W kontekście leczenia bólu pleców dużo mówi się o metodzie McKenziego. Polega ona na przyjmowaniu statycznych pozycji i wykonywaniu odpowiednio dopasowanych ruchów. Daje ona korzyści szczególnie tym Pacjentom, którzy cierpią na dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego.

Istotna jest edukacja Pacjenta oraz fizjoprofilaktyka. Powinien on zdawać sobie sprawę z tego, jak każdy element terapii wpływa na jego samopoczucie i czym grozi zrezygnowanie z któregokolwiek z nich. Ważne jest udzielenie wskazówek dotyczących m.in.:

Jednocześnie trzeba podkreślić, że w leczeniu bólu pleców bardzo ważny jest aspekt psychologiczny. Stres jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia dolegliwości, dlatego konieczne jest jego zmniejszenie poprzez zastosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych. Niekiedy konieczna jest też psychoterapia. Dotyczy to osób ze współwystępującą depresją, ale też tych, które z powodu bólu pleców musiały ograniczyć swoją codzienną aktywność lub stały się zależne od innych.

W kolejnych częściach cyklu “Życie bez bólu” przyjrzymy się dokładniej metodom niefarmakologicznym i udziałowi fizjoterapeuty w terapii bólu pleców.

 

Źródła:

 1. G. Olkowski, J. Ślężyński, Aktywność fizyczna a efekty terapii metodą McKenziego osób z bólami krzyża, “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2021, t. 27, nr 3, s. 324–331.
 2. J. Shu i in., Observation on the Curative Effect of Massage Manipulation Combined with Core Strength Training in Patients with Chronic Nonspecific Low Back Pain, 2021 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8556100/ (dostęp 01.03.2022).
 3. Fundacja Medycyny Bólu, Bóle pleców i kręgosłupa, http://pokonajbol.pl/najczestsze-dolegliwosci-bolowe/bole-plecow-i-kregoslupa/#5-leczenie (dostęp 01.03.2022).
 4. V.E. Casiano i in., Back Pain, 2022 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538173/ (dostęp 01.03.2022).
 5. N. Corp i in., Evidence<based treatment recommendations for neck and low back pain across Europe: A systematic review of guidelines, 2021 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7839780/ (dostęp 01.03.2022).
 6. J.M. Fritz i in., Physical Therapy Referral From Primary Care for Acute Back Pain With Sciatica A Randomized Controlled Trial, 2021 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7856080/ (dostęp 01.03.2022).
 7. A. Louw i in., Evaluation is treatment for low back pain, 2021 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7889265/ (dostęp 01.03.2022).
 8. J. Hayden i in., Exercise therapy for chronic low back pain, 2021 https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD009790.pub2/full (dostęp 01.03.2022).

Wróć