— Schorzenia
i dysfunkcje
Dyskopatia
Dyskopatia obejmuje szereg zmian w obrębie krążka międzykręgowego i jest wieloetapowa. Jednym z etapów dyskopatii jest przepuklina krążka międzykręgowego, która definiowana jest jako uszkodzenie pierścienia włóknistego i uwypuklenie się jądra miażdżystego. Może to powodować ucisk na nerwy rdzeniowe oraz na inne struktury kanału kręgowego.
Przyczyny dyskopatii
Przyczyn powstawania przepukliny krążkowej jest wiele, jednak jako najczęstsze podaje się:
- silne przeciążenia kręgosłupa
- zaburzenia metabolizmu krążka
- urazy mechaniczne.
Leczenie dyskopatii
Lekarze najczęściej takim chorym proponują leczenie farmakologiczne polegające na podaniu silnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz unieruchomienie w celu wyeliminowania czynnika drażniącego. Jeśli dolegliwości nie ustępują, zalecają zabieg operacyjny polegający na usunięciu tej części jądra miażdżystego, która wywołuje ucisk. Często konieczne jest zespolenie segmentu ruchowego, czyli dwóch trzonów kręgowych. Operacja powinna być jedynie ostatecznością. Po nieudanej operacji nie ma już powrotu do całkowitego wyzdrowienia.
Dyskopatia – fizjoterapia
W wielu przypadkach, kiedy pierścienie włókniste nie zostały przerwane i ciągłość dysku jest zachowana, możliwe jest podjęcie leczenia zachowawczego a w szczególności fizjoterapię, w tym metodę Zintegrowanego Masażu Manualnego /ZMM/ tj. rozluźnienie tkanek, masaż leczniczy kręgosłupa oraz specjalistyczne techniki terapii manualnej.