— Schorzenia
i dysfunkcje
Entezopatia więzadła rzepki
8 września 2021, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii, który został ustanowiony w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT). Warto w tym dniu pomyśleć o zdrowiu swoim oraz najbliższych i jeżeli jest taka potrzeba, to umówić wizytę u fizjoterapeuty.
Poniżej załączamy kolejne schorzenie, którym się zajmujemy a więcej na temat jednostek chorobowych i dysfunkcji można znaleźć w zakładce Schorzenia i dysfunkcje.
Co to jest entezopatia więzadła rzepki?
ENTEZOPATIA WIĘZADŁA RZEPKI lub potocznie „kolano skoczka” to schorzenie obejmujące przednią część kolana (okolicę rzepki). Dotyka głównie osób aktywnych fizycznie, których trening związany jest z różnego rodzaju skokami, tj. siatkówka, koszykówka, skoki atletyczne, tenis, biegacze etc. Uszkodzeniu ulega więzadło właściwe rzepki.
Objawy entezopatii więzadła rzepki
Objawy entezopatii więzadła rzepki to m.in.:
- sztywność
- ból przy dotyku
- ból nasilający się podczas wysiłku
- ból podczas schodzenia po schodach
- uczucie niestabilnego, słabego kolana
- wrażenie opuchnięcia kolana, mimo niewidocznego obrzęku.
W/w objawy są następstwem powtarzalnego obciążenia stawu, związanego z fazą lądowania po wyskoku. Siła działająca na kolano jest dziesięciokrotnie większa od wagi osoby skaczącej. Do powstania urazu przyczynia się nieprawidłowe ustawienie kończyn podczas ćwiczeń oraz osłabienie mięśni stabilizujących staw kolanowy. Odpowiednio wczesna reakcja na objawy bólowe pozwoli na zabezpieczenie przed naderwaniem, bądź zerwaniem więzadła. Warto wtedy dokonać modyfikacji trybu treningowego i stosować zimne okłady żelowe (2-3 razy dziennie po 15-20 minut).
Entezopatia więzadła rzepki – fizjoterapia
Postępowanie fizjoterapeutyczne polega na zastosowaniu zabiegów fizykalnych (tj. ultradźwięki czy terapia falą uderzeniową, które poprawiają ukrwienie i przyspieszają metabolizm tkankowy w miejscu aplikacji), masażu poprzecznego, funkcyjnego oraz ćwiczeń rozciągających. Dodatkowo fizjoterapeuta może przeprowadzić analizę biomechaniki chodu, czyli sprawdzić, czy prawidłowo obciążamy kończynę podczas wysiłku a także skorygować błędy i tym samym zmniejszyć obciążenie stawów podczas ćwiczeń. Można także zastosować stabilizator (to forma odciążenia i stabilizacji stawu kolanowego), który zapobiega urazom podczas wysiłku.