Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Schorzenia

i dysfunkcje

Kręgozmyk

Naszym celem jest zaprezentowanie podstawowej wiedzy dotyczącej jednostek chorobowych, z którymi najczęściej borykają się nasi Pacjenci. Dlatego co tydzień omówimy inne schorzenie mające bezpośredni wpływ na funkcjonowanie kręgosłupa.

Dzisiejszy cykl rozpoczniemy od wyjaśnienia czym jest KRĘGOZMYK.

Co to jest kręgozmyk?

Kręgozmyk (spondylolisteza) to osunięcie się trzonu kręgu położonego wyżej względem tego położonego niżej. Przyczyną tej niestabilności mogą być silne urazy mechaniczne, np. odniesione podczas wypadku, niewydolność więzadeł kręgosłupa, choroby krążka międzykręgowego czy wady wrodzone.

Objawy kręgozmyku

Problemem jest ból pojawiający się podczas ruchów, co ogranicza mobilność i sprawność Pacjenta. W cięższych przypadkach mogą pojawić się dolegliwości neurologiczne tj: osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, niedowłady, drętwienia i mrowienia w okolicy nóg.

Kręgozmyk – przyczyny

Najprostszą klasyfikacją przyczyn powstania tego schorzenia jest podział na grupy:

  • KRĘGOZMYK DYSPLASTYCZNY – wrodzony niedorozwój kręgosłupa diagnozowany we wczesnym okresie życia
  • KRĘGOZMYK ZWYRODNIENIOWY – najczęściej dotyka osób starszych i powstaje w wyniku pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa oraz krążka międzykręgowego
  • KRĘGOZMYK URAZOWY – uszkodzenie łuku kręgu i pojawienie się znacznej niestabilności na skutek silnego urazu mechanicznego (np. wypadku).


Kręgozmyk można też klasyfikować biorąc pod uwagę stopień ześlizgnięcia się kręgu (tzw. klasyfikacja wg Meyerdinga), dlatego z wynikiem badania należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który prawidłowo odczyta obrazy diagnostyczne i zaleci odpowiednie leczenie.

Wróć