Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Obrzęk limfatyczny

Czym jest obrzęk limfatyczny ?

Obrzęk limfatyczny charakteryzuje się przewlekłym zastojem i nagromadzeniem się limfy (chłonki) w przestrzeni międzykomórkowej. Przyczyną tego stanu jest niewydolność układu limfatycznego. Charakterystyczne objawy powstają w wyniku niezdolności tego układu do odprowadzenia płynu tkankowego i białek z tkanek, co w konsekwencji tworzy zastoje i prowadzi do pojawienia się obrzęku.

Obrzęk limfatyczny – rodzaje

Wyróżniamy dwa typy obrzęku limfatycznego pierwotny lub wtórny, w zależności od przyczyny powstania.

Obrzęk pierwotny – pojawia się w wyniku wad wrodzonych, gdzie przyczyną jest nieprawidłowa budowa naczyń chłonnych, zbyt mała liczba naczyń lub ich brak.

Obrzęk wtórny – pojawia się w konsekwencji uszkodzenia prawidłowo zbudowanych naczyń chłonnych w wyniku przebytych urazów, zakażeń, niewydolności żylnej, przewlekłych stanów zapalnych, długotrwałego unieruchomienia czy onkologicznego leczenia chirurgicznego (wycięcie części węzłów chłonnych).

Objawy obrzęku limfatycznego

W ocenie wzrokowej widoczna jest wyraźna dysproporcja między zajętą i zdrową okolicą ciała. Obrzęknięta kończyna jest objętościowo większa i cięższa w wyniku nagromadzonego płynu. W konsekwencji prowadzi do dysfunkcji w postaci ograniczenia zakresu jej ruchomości.

Utrzymujący się stan przewlekłego obrzęku tkanki jest przyczyną jej osłabienia i ryzyka pojawienia się zakażeń bakteryjnych i grzybiczych w zajętej okolicy.

W skrajnych przypadkach przewlekły obrzęk limfatyczny może prowadzić do zwłóknienia tkanek oraz pojawienia się stanów zapalnych więzadeł i ścięgien.

Skóra w zajętym obszarze może być objęta zmianami pigmentacyjnymi, ulegać rogowaceniu, co w przypadku uszkodzeń naskórka prowadzi do pojawienia się trudno gojących się ran a tym samym zwiększonego ryzyka infekcji.

Podsumowując, objawy obrzęku limfatycznego to:

  • nagromadzenie się płynu w kończynach,
  • ograniczenie ruchomości kończyny,
  • zwiększone ryzyko infekcji tkanek,
  • ból, mrowienie i pieczenie spowodowane nadmiernym naciągnięciem skóry.

Leczenie obrzęku limfatycznego

Leczenie obrzęku limfatycznego obejmuje:

Badania wskazują, że ręcznie wykonany drenaż limfatyczny wspomaga regenerację układu limfatycznego, poprawia trofikę tkanki, szczególnie po przebytych operacjach i urazach.

Zadaniem drenażu limfatycznego jest pobudzenie i usprawnienie działania naczyń limfatycznych w celu odprowadzenia nagromadzonego płynu tkankowego (chłonki). Zabieg drenażu limfatycznego powinien być wykonany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

Wróć