Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Palec przeskakujący

Dysfunkcje i dolegliwości w obrębie ręki stanowią istotny problem w prawidłowym wykonywaniu czynności życia dnia codziennego. Jednym z takich schorzeń jest zakleszczające zapalenie ścięgien, zwane także zwężeniem pochewki ścięgna lub palcem przeskakującym. Ta często diagnozowana dolegliwość w znacznym stopniu prowadzi do trwałego upośledzenia funkcji ruchowej dłoni.

Palec przeskakujący może dotyczyć każdego palca ręki, choć najczęściej zaburzeniu ulega kciuk, palec wskazujący lub środkowy. Statystycznie schorzenie to jest diagnozowane u osób po 40. roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Palec przeskakujący – przyczyny

Kluczowy wpływ na powstanie schorzenia mają liczne mikrourazy oraz ciągłe i powtarzalne przeciążenia struktur mięśni prostowników i zginaczy w obrębie dłoni. Dodatkowym czynnikiem ryzyka wystąpienia palca przeskakującego są choroby współistniejące np.: RZS, cukrzyca, dna moczanowa czy wady genetyczne.

Palec przeskakujący – objawy

Stan zapalny w pochewkach ścięgnistych oraz troczkach zginaczy palców dłoni może prowadzić do zgrubień ścięgna i pojawienia się guzków, a w konsekwencji zaburzenia poślizgu ścięgna oraz ograniczenia ruchomości zajętych palców. Charakterystycznym objawem zakleszczającego zapalenia ścięgien jest słyszalne kliknięcie, któremu towarzyszy silny ból. Objaw występuje podczas próby zginania lub prostowania palca. Przewlekła i zaawansowana forma choroby może prowadzić do całkowitego zablokowania ruchomości palca i przyjąć postać trwałego przykurczu.

Leczenie palca przeskakującego

Leczenie przeskakującego palca w początkowym stadium choroby jest prowadzone metodą zachowawczą. W pierwszej kolejności zalecane jest ograniczenie ruchomości i zastosowanie ortezy odciążającej zajęty palec. Następnie przy braku efektów, stosuje się farmakoterapię o charakterze przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Wdraża się również ostrzyknięcie sterydem pochewki ścięgna.

Palec przeskakujący – fizjoterapia

W ramach leczenia zachowawczego istotnym elementem jest zastosowanie kinezyterapii oraz zabiegów fizykoterapeutycznych tj.: pole magnetyczne, laser czy miejscową krioterapię. Jeżeli wymienione metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas wdrożone zostaje leczenie operacyjne.

Palec przeskakujący – leczenie operacyjne

Często stosowane, gdy procesem chorobowym objętych jest kilka palców lub w sytuacji występowania przewlekłego stanu zapalnego trwającego co najmniej od kilku miesięcy. Zabieg operacyjny polega na przecięciu pochewki włóknistej chorego ścięgna, przywracając jego swobodę ruchu. Ryzyko powikłań i nawrotów schorzenia jest niewielkie a przeprowadzony zabieg umożliwia Pacjentowi szybkie i efektywne odzyskanie sprawności ręki.

Zobacz także: Kciuk narciarza

Wróć