Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Schorzenia

i dysfunkcje

Przeskakujące biodro

Przeskakujące biodro, nazywane też biodrem trzaskającym, jest to dysfunkcja charakteryzująca się uczuciem przeskakiwania lub/i dźwiękami trzasku z opcją także występowania dolegliwości bólowych w obrębie stawu biodrowego. Pojawia się ono najczęściej podczas wykonywania ruchu rotacji kończyn dolnych, ale także w trakcie prozaicznych czynności jak: spacer, wstawanie z krzesła, czy chodzenie po schodach.

Typy przeskakiwania

Źródło omawianego schorzenia może być zlokalizowane w różnych obszarach biodra – niemniej jednak najczęściej pojawia się ono po zewnętrznej, a także środkowej części górnej części uda. Symptomy po zewnętrznej stronie wynikają z przeskakiwania pasma biodrowo-piszczelowego po powierzchni krętarza większego kości udowej, wynikającego z nadmiernie napiętego mięśnia napinacza powięzi szerokiej. Objawy w części środkowej – pachwinowej - spowodowane są przesuwaniem się nadmiernie naprężonej struktury mięśnia biodrowo-lędźwiowego po krętarzu mniejszym kości udowej. Dolegliwości mogą występować też w innych rejonach biodra, m.in. z powodu uszkodzeń chrząstki stawowej, obrąbka, nadmiernego napięcia mięśnia prostego uda, czy mięśni pośladkowych

Przyczyny

Omawiana dysfunkcja jest dość popularna wśród młodych ludzi i tych aktywnych fizycznie. W przypadku przeskakiwania/trzaskania biodra wyróżnić można następujące przyczyny:

  • zmiany przeciążeniowe, związane z nadmierną aktywnością fizyczną,
  • niedoleczone stare urazy w obrębie stawu biodrowego i struktur kostno-mięśniowo-więzadłowych w tymże rejonie,
  • nieprawidłowości anatomiczne rzeczonego stawu,
  • wady postawy dot. stóp, kolan, czy kręgosłupa,
  • choroby stawowe, m.in. RZS.

Możliwości leczenia

Każdy przypadek należy rozpatrzeć indywidualnie i u każdego proces leczenia będzie przebiegał w inny sposób. Natomiast zawsze warto zwrócić uwagę na aspekt odpoczynku i regeneracji, co jest niezwykle istotne w kontekście odbudowy tkanek i zmniejszeniu stanu zapalnego. Dużą skutecznością w dysfunkcji związanej z przeskakiwaniem biodra cieszy się oddziaływanie fizjoterapeutyczne obejmujące, m.in.:

  • Terapię manualną stawów,
  • Kinesiotaping,
  • Pinoterapię,
  • Suche igłowanie nadmiernie napiętych struktur mięśniowych,
  • Indywidualnie dobrane ćwiczenia – wzmacniające, rozluźniające.

Oddziaływanie chirurgiczne jest dużo rzadszą koniecznością – operacja przeprowadzana jest wówczas metodą artroskopową.

Wróć