Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Rwa kulszowa

Do typowych objawów zespołu kręgosłupa lędźwiowego należy m.in. rwa kulszowa, czyli zespół objawów związany z uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych L4-S1 tworzących nerw kulszowy lub bezpośrednio na nerw. Nerw kulszowy to największy, najdłuższy i najgrubszy nerw w naszym ciele, rozpoczynający się w odcinku lędźwiowym a kończący na stopie.

Przyczyny rwy kulszowej

Za ucisk na nerw w kręgosłupie odpowiada dyskopatia lędźwiowa (o której pisaliśmy ostatnio), zwana także przepukliną krążkową lub chorobą krążka międzykręgowego.

Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa objawia się bólem w okolicy pośladka, promieniującym do tylnej części kończyny dolnej. W stanach ostrych, dolegliwości bólowe nasilają się podczas próby prostowania nogi i przy zmianie pozycji. W większości przypadków ból zmniejsza się lub zupełnie ustępuje, gdy Pacjent przyjmuje pozycję krzesełkową, czyli leżenie na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym.

Leczenie rwy kulszowej

Jeśli u Pacjenta występują objawy rwy kulszowej to warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który przygotuje plan terapeutyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Wróć