Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Skolioza

Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, czyli takie, które obejmuje zmiany w kilku kierunkach:

  • skrzywienie boczne
  • rotację, czyli skręcenie kręgów
  • zniekształcenie krzywizn kręgosłupa

Skolioza – rodzaje

Skoliozy można klasyfikować w oparciu o wiele czynników tj. np. ze względu na:

  • miejsce występowania: szyjna, piersiowa, lędźwiowa
  • liczbę łuków: jednołukowe, dwułukowe, wielołukowe
  • przyczynę pojawienia się: wrodzone, idiopatyczne (niewiadomego pochodzenia)

Skolioza – skutki

Skoliozy powodują liczne zmiany zarówno w kształcie naszego ciała, jak również w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Najbardziej widoczne są deformacje w obrębie tułowia polegające na zniekształceniu żeber na skutek rotacji kręgów. Charakterystyczne jest pojawienie się tak zwanego garbu żebrowego po jednej stronie pleców. Żebra po drugiej stronie robią się wklęsłe. Deformacji tej towarzyszy również zniekształcenie klatki piersiowej. Takie zmiany mogą powodować zaburzenia oddychania, a nawet w cięższych skoliozach, problemy z sercem.

Kolejną nieprawidłowością jest asymetria w obrębie miednicy. Jest to najczęściej obniżenie jednego talerza biodrowego. Wynikiem jest skośne ustawienie miednicy i pozorne skrócenie jednej z kończyn. Progresja zniekształceń pojawia się w fazie przyspieszonego wzrostu a im wcześniej się pojawi, tym zmiany są większe.

Przyczyny skoliozy

Do dziś nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania skolioz. Uważa się, że jest to wada genetyczna, dziedziczna. Obalono teorię mówiącą, iż przyczyną pojawiania się tej choroby jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia czy chodzenia. Wiadomo natomiast, że czynniki te mogą zaburzyć proces całego leczenia.

Leczenie skoliozy

Leczenie skolioz składa się z wielu elementów: wizyt u specjalistów, odpowiednio dobranej rehabilitacji, korekcji i pracy w warunkach domowych. Indywidualnie dobrana terapia przez fizjoterapeutę pozwala na poprawę oraz utrzymanie ruchomości klatki piersiowej i kręgosłupa, spowolnienie procesu postępowania zniekształceń a także zapobieganie dolegliwościom bólowym.

Wróć