— Schorzenia
i dysfunkcje
Skolioza
Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, czyli takie, które obejmuje zmiany w kilku kierunkach:
- skrzywienie boczne
- rotację, czyli skręcenie kręgów
- zniekształcenie krzywizn kręgosłupa
Skolioza – rodzaje
Skoliozy można klasyfikować w oparciu o wiele czynników tj. np. ze względu na:
- miejsce występowania: szyjna, piersiowa, lędźwiowa
- liczbę łuków: jednołukowe, dwułukowe, wielołukowe
- przyczynę pojawienia się: wrodzone, idiopatyczne (niewiadomego pochodzenia)
Skolioza – skutki
Skoliozy powodują liczne zmiany zarówno w kształcie naszego ciała, jak również w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Najbardziej widoczne są deformacje w obrębie tułowia polegające na zniekształceniu żeber na skutek rotacji kręgów. Charakterystyczne jest pojawienie się tak zwanego garbu żebrowego po jednej stronie pleców. Żebra po drugiej stronie robią się wklęsłe. Deformacji tej towarzyszy również zniekształcenie klatki piersiowej. Takie zmiany mogą powodować zaburzenia oddychania, a nawet w cięższych skoliozach, problemy z sercem.
Kolejną nieprawidłowością jest asymetria w obrębie miednicy. Jest to najczęściej obniżenie jednego talerza biodrowego. Wynikiem jest skośne ustawienie miednicy i pozorne skrócenie jednej z kończyn. Progresja zniekształceń pojawia się w fazie przyspieszonego wzrostu a im wcześniej się pojawi, tym zmiany są większe.
Przyczyny skoliozy
Do dziś nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania skolioz. Uważa się, że jest to wada genetyczna, dziedziczna. Obalono teorię mówiącą, iż przyczyną pojawiania się tej choroby jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia czy chodzenia. Wiadomo natomiast, że czynniki te mogą zaburzyć proces całego leczenia.
Leczenie skoliozy
Leczenie skolioz składa się z wielu elementów: wizyt u specjalistów, odpowiednio dobranej rehabilitacji, korekcji i pracy w warunkach domowych. Indywidualnie dobrana terapia przez fizjoterapeutę pozwala na poprawę oraz utrzymanie ruchomości klatki piersiowej i kręgosłupa, spowolnienie procesu postępowania zniekształceń a także zapobieganie dolegliwościom bólowym.