Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Wdowi garb

„Wdowi garb” zwany także „garbem szyjnym”, „bawolim karkiem” lub „SMS-ową szyją”, jest to szereg nieprawidłowości w postawie, charakteryzujący się zgrubieniem tkanki w dolnym odcinku szyjnym kręgosłupa. Typowa dla tego schorzenia jest tzw. „szyja żółwia”, czyli powolne wysuwanie się głowy oraz barków do przodu.

Wdowi garb – przyczyny

„Wdowi garb” powstaje na skutek przeciążeń, bądź dysfunkcji w obrębie kręgów szyjnych, jak również ciężkimi przeżyciami czy stresem. W późniejszym stadium mogą powodować hiperkifozę (plecy okrągłe) w odcinku piersiowym kręgosłupa. Poza nieestetycznym wyglądem, ta dysfunkcje może być powodem przewlekłych migren spowodowanych dużym napięciem mięśniowym w obrębie potylicy.

Najczęstsze przyczyny wdowiego garbu:

Wdowi garb – objawy

Należy pamiętać, że zmiany narządu ruchu tworzą się latami, a defekt kosmetyczny jest widoczny w późniejszym stadium. Skutkami tego schorzenia są często pojawiające się bóle głowy oraz ból w okolicy karku, czasami mogą występować objawy w odcinku piersiowym kręgosłupa. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się problemy neurologiczne, takie jak osłabienie siły mięśniowej w kończynach dolnych, parestezje (mrowienie, drętwienie) w palcach i dłoniach.

Wdowi garb – fizjoterapia i ćwiczenia

Leczenie zazwyczaj opiera się na indywidualnie dobranym postępowaniu fizjoterapeutycznym. Odpowiednie techniki manualne – masażu leczniczego, terapii powięziowej oraz innych technik. Praca manualna fizjoterapeuty pozwoli na przywróceniu odpowiedniego ślizgu powięziowego, zmniejszeniu napięcia mięśniowego oraz poprawie ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa. Uzupełnieniem terapii są ćwiczenia ukierunkowane na potrzeby oraz schorzenie Pacjenta.

Wróć