Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Gabinet Warszawa

Miasteczko Wilanów

ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4
tel. 793 239 239

Umów wizytę 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

— Schorzenia

i dysfunkcje

Whiplash

Whiplash, czyli uraz biczowy odcinka szyjnego kręgosłupa najczęściej spowodowany jest wypadkiem komunikacyjnym. Powstaje w wyniku szybkiego, niezależnego od nas ruchu głową, przypominającego chlaśnięcie biczem. W takiej sytuacji na odcinek szyjny kręgosłupa działają bardzo duże przeciążenia zgięciowo – wyprostne, poprzez gwałtowne zmiany przyspieszenia. W momencie uderzenia wektor siły działający na tułów skierowany jest w jednym kierunku, natomiast głowa odgina się w kierunku przeciwnym do tułowia. W następnej fazie poprzez wygaśnięcie sił zewnętrznych, dochodzi do ponownego ruchu głową w kierunku przeciwnym.

Whiplash – objawy

Objawy mogą pojawić się bezpośrednio po zdarzeniu, w którym doszło do urazu, bądź wystąpić nawet po 15 godzinach i mogą to być:

  • ból głowy, sztywność karku
  • ból stawów skroniowo – żuchwowych
  • osłabiona siła mięśniowa kończyn górnych
  • ograniczona ruchomość odcinka szyjnego lub całego kręgosłupa
  • dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa, promieniowanie do barków, kończyn górnych

Zdarza się, że poza wyżej wymienionymi objawami, mogą wystąpić: zaburzenia widzenia, światłowstręt, zaburzenia snu, zmęczenie, szumy uszne a nawet gniew, frustracja czy depresja.

Whiplash – badania

Podczas urazu może dojść do uszkodzenia układu mięśniowego, kostnego, stawowego oraz więzadłowego. Dlatego powinno przeprowadzić się badanie neurologiczne, w celu wykluczenia uszkodzeń układu nerwowego, ortopedyczne, które pozwoli na ocenę stawów szyi oraz stawów skroniowo – żuchwowych. Warto wykonać badania dodatkowe, które pozwolą na ocenę struktur anatomicznych za pomocą RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Whiplash – fizjoterapia

Postępowanie fizjoterapeutyczne zawsze jest dobierane indywidualnie do każdego Pacjenta, w zależności od stopnia urazu oraz uszkodzeń struktur anatomicznych. Rehabilitacja nakierowana jest na działanie przeciwbólowe, poprawiające zakres ruchomości, wyrównanie dysbalansu mięśniowego oraz korekcję postawy ciała i przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

Wróć