— Schorzenia
i dysfunkcje
Whiplash
Whiplash, czyli uraz biczowy odcinka szyjnego kręgosłupa najczęściej spowodowany jest wypadkiem komunikacyjnym. Powstaje w wyniku szybkiego, niezależnego od nas ruchu głową, przypominającego chlaśnięcie biczem. W takiej sytuacji na odcinek szyjny kręgosłupa działają bardzo duże przeciążenia zgięciowo – wyprostne, poprzez gwałtowne zmiany przyspieszenia. W momencie uderzenia wektor siły działający na tułów skierowany jest w jednym kierunku, natomiast głowa odgina się w kierunku przeciwnym do tułowia. W następnej fazie poprzez wygaśnięcie sił zewnętrznych, dochodzi do ponownego ruchu głową w kierunku przeciwnym.
Whiplash – objawy
Objawy mogą pojawić się bezpośrednio po zdarzeniu, w którym doszło do urazu, bądź wystąpić nawet po 15 godzinach i mogą to być:
- ból głowy, sztywność karku
- ból stawów skroniowo – żuchwowych
- osłabiona siła mięśniowa kończyn górnych
- ograniczona ruchomość odcinka szyjnego lub całego kręgosłupa
- dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa, promieniowanie do barków, kończyn górnych
Zdarza się, że poza wyżej wymienionymi objawami, mogą wystąpić: zaburzenia widzenia, światłowstręt, zaburzenia snu, zmęczenie, szumy uszne a nawet gniew, frustracja czy depresja.
Whiplash – badania
Podczas urazu może dojść do uszkodzenia układu mięśniowego, kostnego, stawowego oraz więzadłowego. Dlatego powinno przeprowadzić się badanie neurologiczne, w celu wykluczenia uszkodzeń układu nerwowego, ortopedyczne, które pozwoli na ocenę stawów szyi oraz stawów skroniowo – żuchwowych. Warto wykonać badania dodatkowe, które pozwolą na ocenę struktur anatomicznych za pomocą RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
Whiplash – fizjoterapia
Postępowanie fizjoterapeutyczne zawsze jest dobierane indywidualnie do każdego Pacjenta, w zależności od stopnia urazu oraz uszkodzeń struktur anatomicznych. Rehabilitacja nakierowana jest na działanie przeciwbólowe, poprawiające zakres ruchomości, wyrównanie dysbalansu mięśniowego oraz korekcję postawy ciała i przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.