Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego

Staw krzyżowo – biodrowy łączy ze sobą kość krzyżową z kością biodrową. Jego główną funkcją jest przenoszenie ciężaru tułowia na kończyny dolne oraz amortyzacja sił działających na kręgosłup.

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – objawy

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego charakteryzuje się silnym bólem krzyża, pleców, pośladków, a czasami promieniuje do pachwiny, tylnej i bocznej części uda oraz łydki po stronie tylno-bocznej. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas długotrwałego stania, siedzenia, wykonywania ruchów rotacji kręgosłupa, np. przy przewracaniu się na łóżku.

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny

Przyczyny zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego:

  • ZZSK, Osteitis condensans illii
  • hipermobilność lub hipomobilność stawów
  • przewlekłe jednostronne obciążanie miednicy z powodu skoliozy, skrócenia kończyny dolnej, występujących w przykurczach, bądź przewlekłej rwie kulszowej
  • uraz miednicy na skutek upadku, może doprowadzić do podwichnięcia, zablokowania stawu
  • hormony podczas ciąży oraz porodu rozluźniają stawy krzyżowo – biodrowe, co może prowadzić do ich dysfunkcji i bólu krzyża

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – badania

Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie oraz badaniu Pacjenta. Badanie polega na palpacji tkanek okołostawowych oraz testów funkcjonalnych, prowokacyjnych wywołujących podobne dolegliwości bólowe. Pomocne również mogą okazać się badania obrazowe w postaci RTG, rezonansu magnetycznego. Jednakże najskuteczniejszym metodą diagnostyczną jest zastrzyk blokada stawu krzyżowo-biodrowego wykonywany pod kontrolą RTG i podaniem kontrastu do szpary stawowej.

Ustąpienie dolegliwości bólowych po iniekcji daje pewność, że pochodził z tego stawu.

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – leczenie

Leczenie zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego opiera się na farmakoterapii w postaci leków przeciwzapalnych oraz prawidłowo dobranym postępowaniu fizjoterapeutycznym. Odpowiednie techniki manualne mogą pozwolić na odblokowanie stawu oraz zmniejszenie, pozbycie się bólu i powrót do pełnej sprawności funkcjonalnej. Na ułożenie się stawu krzyżowo-biodrowego ma także wpływ umieszczenie poduszki między nogami, co może pomóc złagodzić nocne dolegliwości bólowe przy przekręcaniu się z boku na bok.

Wróć