Gabinet Warszawa

Praga-Południe

ul. Łukowska 1, lok. U-16
tel. 793 388 855

Zadzwoń 
Mapa dojazdu

Wizyta  fizjoterapeutyczna

 

Zalecenia i przebieg
Informacje dla Pacjenta

Szczegóły 
Cennik usług

Ćwiczenia

Na Kręgosłup

Zestawy ćwiczeń
Filmy

Zobacz filmy

— Schorzenia

i dysfunkcje

Zespół Bertolottiego

Zespół Bertolottiego jest patologią polegającą na wytworzeniu nieprawidłowego (przerośniętego) wyrostka poprzecznego ostatniego kręgu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Klasyfikacja Castellviego przedstawia różne rodzaje przebudowania wyrostków, które z biegiem czasu mogą powodować tworzenie się nowego stawu pomiędzy kręgiem L5 a kością krzyżową.

Objawy zespołu Bertolottiego

Wystąpienie zespołu Bertolottiego prowadzi do zaburzenia biomechaniki kręgosłupa przez zmianę przenoszenia sił, z powodu braku amortyzacji krążka międzykręgowego na przejściu lędźwiowo – krzyżowym. W konsekwencji dochodzi do obciążania powyższego segmentu (L4) kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co powoduje szybszą jego degenerację i ucisk na korzeń nerwowy. Dolegliwości bólowe występują między 20 a 30 rokiem życia i mogą powodować objaw rwy kulszowej bądź promieniowanie idące na obie kończyny dolne.

Leczenie zespołu Bertolottiego u fizjoterapeuty

Zespół Bertolottiego stwierdza się na podstawie zdjęcia RTG, bądź w badaniu rezonansem magnetycznym czy tomografii komputerowej. W ramach leczenia wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne w postaci treningów medycznych, terapii manualnej czy masaży. W przypadku braku pożądanego efektu stosowane jest leczenie operacyjne, polegające na usunięciu ocierających się o siebie elementów kostnych. W niektórych przypadkach dodatkowo należy wykonać stabilizację.

Wróć