— Schorzenia
i dysfunkcje
Zespół Bertolottiego
Zespół Bertolottiego jest patologią polegającą na wytworzeniu nieprawidłowego (przerośniętego) wyrostka poprzecznego ostatniego kręgu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Klasyfikacja Castellviego przedstawia różne rodzaje przebudowania wyrostków, które z biegiem czasu mogą powodować tworzenie się nowego stawu pomiędzy kręgiem L5 a kością krzyżową.
Objawy zespołu Bertolottiego
Wystąpienie zespołu Bertolottiego prowadzi do zaburzenia biomechaniki kręgosłupa przez zmianę przenoszenia sił, z powodu braku amortyzacji krążka międzykręgowego na przejściu lędźwiowo – krzyżowym. W konsekwencji dochodzi do obciążania powyższego segmentu (L4) kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co powoduje szybszą jego degenerację i ucisk na korzeń nerwowy. Dolegliwości bólowe występują między 20 a 30 rokiem życia i mogą powodować objaw rwy kulszowej bądź promieniowanie idące na obie kończyny dolne.
Leczenie zespołu Bertolottiego u fizjoterapeuty
Zespół Bertolottiego stwierdza się na podstawie zdjęcia RTG, bądź w badaniu rezonansem magnetycznym czy tomografii komputerowej. W ramach leczenia wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne w postaci treningów medycznych, terapii manualnej czy masaży. W przypadku braku pożądanego efektu stosowane jest leczenie operacyjne, polegające na usunięciu ocierających się o siebie elementów kostnych. W niektórych przypadkach dodatkowo należy wykonać stabilizację.